Co je vlastně tento svátek zač?
Často se uvádí, že jeho kořeny vedou až k prastaré tradici dávných skotských Keltů, kteří v tento den slavili konec žní, loučili se s létem a vítali počátek podzimu a temnější, studenější části roku. Noc, která ukončovala říjen a přinášela začátek listopadu, nesla název Samhain podle keltského boha Samhaina, který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. V tuto noc Keltové bujaře oslavovali, zapalovali obrovské ohně a navlékali na sebe masky a převleky, které je měly ochraňovat proti zlým duchům této noci.
Věřili, že duchové jejich blízkých zemřelých jim mohou být nápomocni, ale nepřátelům mohou hodně uškodit. I ohně měly svůj důvod, měly duším zemřelých svítit na cestu, když je za úsvitu bůh Samhain odváděl zpět do říše duchů. Keltové chápali smrt jako běžnou součást života, proto netruchlili, ale své mrtvé oslavovali.
Symboly, zvyky a tradice na Halloween
Halloween má nejen svoje symboly, tradice i zvyky, ale dokonce jsou pro něj typické i některé barvy a VŮNĚ. Takovými nejtradičnějšími a nejznámějšími symboly jsou samozřejmě dýně, košťata a čarodějky, černé kočky, kostlivci a duchové, typickou barvou je oranžová a černá, typickou vůní pečená dýně a marshmallows.
Další, možná již méně známé symboly, jsou také sovy, výři, netopýři, oheň a různé příšery, a různé strašidelné masky a převleky. Pojďme se tedy na některé symboly podívat trochu blíže.
DÝŇOVÉ LUCERNY
Bez tvorby domácích dýňových luceren s typickým rozšklebeným obličejem a svíčkou uvnitř, tzv. jack-o’-lanterns (Jackovy lucerny) by nebyl ani Halloween. Svíčky se do nich původně vkládaly, aby se koledníci ve tmě lépe orientovali a věděli, kde mohou koledovat. Strašidelné obličeje, které se do dýní vyřezávají, mají odhánět zlé duchy. Původně Skotové vydlabávali a vyřezávali Tuříny (něco jako velká řepa). Dýně se začala používat až později, díky imigrantům z Ameriky, kterým se lépe vydlabávala a celkový vzhled Jackovy lucerny byl takto mnohem strašidelnější.
Čarodějnice
měly podle pověr na Halloweena nezvykle velkou moc a doprovázely na cestách zlé duchy.
Klasická čarodějnice měla své létající koště, špičatý klobouk a jako doprovod černou kočku. Ta byla ve středověku považována za ďábelské stvoření, které doprovází čarodejnice, a pomáhají jim konat zlé skutky. Dodnes jsou s čarodějnicemi spojovány a jsou pokládány za znamení smůly.
Převleky a masky sloužili původně ke zmatení zlých duchů. Někdy kolem 16. století začalo být zvykem chodit v kostýmech od stavení ke stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat různé sladkosti. Teprve později se hlavně Američané začali převlékat do strašidelných kostýmů především pro zábavu. Ve strašidelných kostýmech chodí děti koledovat dům od domu i v dnešní době.
Nejznámější koleda celého Halloweenu je Trick-or-treating, což v překladu znamená něco jako “Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu”. Děti zpívají tuto koledu a pokud nedostanou sladkosti nebo nějakou odměnu, provedou majiteli domu drobnou lumpárnu. Zvykem je např. pomazat kliku od domu nebo auto pastou na zuby.
Hororové historky k Halloweenu také neodmyslitelně patří. Vyprávějí si je mezi sebou starší děti za tmy, při osvětlení z vydlabaných dýní a navzájem se mezi sebou straší. Někdy soutěží o to, kdo odvypráví nejděsivější historku.
A JAK TO MÁTE VY?
ZDOBÍTE NA HELLOWEEN SVŮJ DOMOV, NEBO DÁVÁTE PŘEDNOST OBECNĚJŠÍ PODZIMNÍ VÝZDOBĚ A DOLAĎUJETE TŘEBA JEN SVÍČKAMI?
Napište nám na in*****@se****.cz