Další zázračnou bylinkou, která se hojně vyskytovala na venkovských zahradách je

Zlatobýl obecný.

Zlatobýl obecný (též celík zlatobýl) je vytrvalá, někdy až 1 m vysoká, světlomilná až polostinná bylina vyskytující se v chudých trávnících, na pastvinách, pasekách, železničních náspech, v porostech kosodřeviny i horských loukách.

Tuhle vysokou trvalku můžeme najít jak v přírodě, tak často i na našich zahradách. A je to v pravdě štěstí, protože jde doslova o protizánětlivého siláka. Doménou působení zlatobýlu obecného (též celík zlatobýl) je především močové ústrojí.

Působí skvěle jak při akutních, tak chronických zánětech, najdete ho v řadě bylinných směsí na tyto potíže. K tomu odvodňuje, usnadňuje vyloučení ledvinových kamenů a působí proti nim i preventivně, pomáhá při diabetu 2. stupně, astmatu i potížích s alergiemi.

Zevně urychluje hojení ran a zmírňuje podráždění pokožky. Jeho protizánětlivému působení napomáhá i řada antioxidantů, které obsahuje.

Nejsilnější účinek má ve formě tinktury. Pomůže vám i nálev a čaj ze sušené byliny. Jen byste ho neměli užívat déle než dva měsíce. Pokud ho i poté budete potřebovat, pokračujte v léčbě až po pár týdnech.

Při zánětech ledvin zahříváme 1,5 čajové lžičky sušené kvetoucí natě v cca 1/4 litru studené vody. Přivedeme k varu a 2 minuty necháme vyluhovat. Doporučená denní dávka jsou 2-3 šálky denně. Působí jako močopudný prostředek. Účinné látky: saponiny, silice, třísloviny, flavonoidy.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account