Co je řepík lékařský a kde ho najdeme
Řepík patří mezi nejstarší léčivky. Využívali ho už staří Řekové a Slované a dodnes je považován za jednu z nejúčinnějších bylin. Od pradávna ho lidé používali k léčbě zažívacích poruch a hojení pokožky. O síle řepíku vypovídá jeho lidové označení za “krále všech bylin”.
Jde o planou vytrvalou bylinu kvetoucí žlutými květy po celé léto. U nás hojně rozšířená a dorůstá výšky 1 m. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje třísloviny, silice, kyselinu křemičitou, dále hořčiny, cholin, flavonoidy, vitamín C a minerální látky jako železo a křemík.
Řepík je výbornou bylinkou pro zdraví celé rodiny. Mohou jej krátkodobě i ženy v těhotenství a při kojení.
Účinky řepíku lékařského
Třísloviny a hořčiny podporují tvorbu žaludečních a střevních šťáv, což příznivě působí na celé trávení a vylučování. Řepík podporuje správné fungování jater a žlučníku, což je využíváno v při řadě trávicích obtíží. Můžeme řepík použít v případě střevních nevolností, kdy napomáhá normalizovat naše trávení, nebo po dietní chybě, kdy díky podpoře správné činnosti žlučníku a jater se s nepříjemnou situací lépe vyrovnáme.
Díky obsahu flavonoidů řepík podporuje normální stav cévní stěny a celé oběhové soustavy.
Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin.
Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla.
Řepík je dále velmi dobře znám pro své příznivé účinky na pokožku.
Řepík lékařský na kožní problémy
Využít ho můžete i pro ošetření kožních obtíží i u velmi malých dětí (různé druhy vyrážek, potniček, zapařených míst apod.) Vychladlý řepíkový odvar připravujeme denně čerstvý a pomocí namočené jemné látky nebo plenky zvlhčujeme 2x denně na místa potřeby a necháme zaschnout. U malých miminek s celotělovými projevy je možné použít odvar z řepíku do krátkodobé koupele.
Pozor při sušení!
Sušení má probíhat rychle. Pokud bylina zhnědne, je již nepoužitelná. Sbírané části by neměly obsahovat zralé plody.