Velmi známá lokalita, někdy nazývaná též jako Národní památník odposlechu se nachází nedaleko hradu Lipnice nad Sázavou. 

V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou vytesala skupina mladých kameníků téměř třímetrový reliéf představující obří ucho, ústa a oči – na paměť špiclování za bývalých režimů.

Ve skále nad zatopeným žulovým lomem u Lipnice nad Sázavou je vytesán památník odposlechu – Bretschneidrovo ucho, nazvané podle tajného policisty z Haškova románu Dobrý voják Švejk. Třímetrový ušní boltec vytesala skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Památník vznikal 3 měsíce, jediným investorem byl prý místní hajný, který sochařům věnoval láhev alkoholu. V hostinci U české koruny v Lipnici nad Sázavou visí na chodbě sádrový model ucha, který sloužil jako předloha (v měřítku 1:6).

V létě roku 2006 v dalším lomu vznikla Ústa pravdy, která našla inspiraci v reliéfu Bocca della Verita, v jednom z kostelů v Římě. O rok později jako završení Národního památníku odposlechu přibyly Zlaté oči (Starý lom), na kterých pracoval Radomír Dvořák sám. Patronem celého Národního památníku odposlechu je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška.

Dobře značená trasa k Národnímu památníku odposlechu začíná u hostince U české koruny. Asi po 1 km se značky rozdělují, jednotlivé reliéfy jsou od sebe vzdáleny, každý se nachází v jiném lomu.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account