V této ZOO jsme byli již několikrát, nemáme to tam nikterak daleko a tak jsme do ní jezdívali jak s našimi dětmi, tak nyní již s vnučkami. Pro děti je zde k dispozici několik dětských hřišť, nakrmit zvířátka mohou v dětské ZOO. V hlavní sezoně je zde v provozu vláček, který vozí návštěvníky od spodního vchodu k tomu hornímu. ZOO je totiž umístěna na svahu Mariánské skály – východně od centra města.
Předchůdcem současné zoologické zahrady se stala soukromá ptačí rezervace, kterou pod názvem „Lumpepark“ založil ústecký podnikatel a obchodník s železářským zbožím Heinrich Lumpe (1859–1936). Tento uznávaný amatérský ornitolog odkoupil v roce 1908 od obce pozemky o rozloze 3,5 hektaru v prostoru bývalé cihelny na jihovýchodním svahu Mariánské skály a založil zde park na ochranu ptactva.
V letech 1913–1914 byla vybudována umělá jeskyně a tzv. Jindřichův hrádek. Po 2. světové válce se v parku začaly objevovat klece a výběhy se zvířaty a došlo k proměně na zoologickou zahradu, která v roce 1957 přešla do správy města.
V 60. letech zahrada získala exotická zvířata jako šimpanzi, levhart skvrnitý, mandril rýholící, nandu pampový, medvěd himálajský, tygr indický, lama alpaka, plameňák chilský, krajta tygrovitá aj. Ve správní budově bylo vybudováno exotárium, vznikly malé pavilony šelem a opic a další výběhy. Na konci 60. let zde bylo chováno 75 druhů s počtem 326 kusů.
Do konce tisíciletí se zahrada rozrůstá jak o další plochy, tak i o nové druhy chovaných zvířat.
Zoo chová celkem na dvě stovky druhů zvířat ve více než tisíci kusech. Řada z nich je velmi vzácných. Mnoho druhů se zde také podařilo odchovat, jako například levharty mandžuské, irbise, nosorožce a jiné.
V roce 1989 se zde natáčel film Dva lidi v ZOO. Hlavní zvířecí filmovou hvězdou se stal tehdy maličký samec orangutana Ňuňák, který zde po natáčení i se svou budoucí partnerkou Ňuninkou zůstal natrvalo.