Čína je země, která vás snad nikdy nepřestane fascinovat. Ať už se jedná o pozitivní či negativní věci, většinou budete kroutit hlavou. Na místní život si nelze zvyknout ze dne na den, ale časem pochopíte, že některé věci tady prostě nezměníte, a že z Číňanů neuděláte nejslušnější lidi na světě. I přes to všechno je Čína zemí, která má co nabídnout. Pojďte se se mnou podívat na věci, které vás v Číně překvapí.

 

1. Drsná cenzura

To, že je v Číně internet z velké části cenzurovaný, je celkem obecně známá věc. Nejde se tu legálně připojit na Facebook, Instagram, Skype, Google, Twitter ani Youtube. Samozřejmě je zde možnost použít VPN (virtuální privátní síť). Stačí si stáhnout aplikaci do mobilu či počítače a přihlašovat se přes síť v jiné zemi. Tohle řešení je však občas pro velmi trpělivé lidi, takže já většinou tupě nadávám do monitoru, že mi to nefunguje a proklínám celý čínský systém. Cenzuře podléhají i filmy, knihy či hry. Není to však o tom, že by lidé v Číně neměli možnost spolu komunikovat on-line či sdílet videa, jen mají na všechno své aplikace.

 

2. Jací jsou Číňani

To, že jsou v Číně Číňani, vás asi nepřekvapí. Že jich je tu fakt dost, to asi taky ne, ale jak se chovají, to už by mohlo. Ve výsledku jim to nemůžu mít za zlé, protože je to jejich kultura, ale stejně jim často česky nadávám a rozčilují mě. Číňani neberou na nikoho ohledy, nedívají se na cestu, strkají se, předbíhají se…

 

Šla jsem si koupit něco do obchodu s oblečením, vzorně jsem stále ve frontě u pokladny a těsně před tím než jsem měla přijít na řadu, tak přede mě přišla Číňanka, hodila všechno svoje oblečení na pult a ani se neohlídla. A tohle tady zažívám ve frontě v supermarketu, na obědě, v metru… prostě úplně všude! Nekoukají se na cestu, sledují jen telefon, takže do vás neustále někdo vráží a musíte se jim vyhýbat. Číňani mají na prvním místě ve svých hodnotách peníze a rodinu, ostatní věci je moc nezajímají.

 

My, jako cizinky, jsme pro ně jak obyvatelé jiné planety a dávají nám to dost najevo. Tak 90 % Číňanů na nás dost neslušně zírá, ukazují a fotí si nás. První týden vám to může přijít možná zábavné, ale po dvou měsících byste nejraději dali každému Číňanovi facku.

 

U Číňanů ještě zůstaneme, protože mám jeden příběh, který se nám stal s Barčou v letadle. Letěli jsme z jednoho malého města ze severu Číny a byly jsme v letadle jediné dvě bílé. Seděli jsme, vedle nás jedno volné místo a přišla Číňanka, která se na nás vyděšeně podívala, 3x zkontrolovala číslo sedadla na letence a odešla za letuškou, zda ji může posadit jinam. Ta ji vyhověla, protože letadlo nebylo úplně plné. Byl to zvláštní pocit, že někdo má obavy z toho sedět vedle nás.

 

3. Hygiena

Hygiena je podle mě v Číně sprosté slovo. Většina lidí nezná deodorant ani parfém, což zjistíte, když se nacpete s dalšími 20ti lidmi do výtahu, který je určen sotva pro 15 osob. Na téměř všech místech naleznete pouze turecké toalety, do kterých se nesmí vhazovat toaletní papír. Ten se vhazuje do otevřeného odpadkového koše vedle díry. Tyto odpadkové koše se moc často nevynášejí, vy si tak můžete pečlivě prohlédnout, jakou barvu stolice má vaše kolegyně z kanceláře nebo jak moc krvácí při menstruaci.

Foto: https://jfonacestach.blogspot.cz/2015/01/cinske-zachody.html

Vrcholem je vykonávání potřeby u dětí. Běžně se na ulici setkáte s dítětem, které nemá plenu. Jasný, to není nic divného, kdyby to dítě nemělo speciální dupačky, které mají uprostřed otvor. Může tak pohodlně vykonat potřebu kdekoli, aniž by to musel někdo uklidit. A to třeba na ulici nebo dokonce i v autobusu. Pro matky je to úžasně praktické, pro běžný život ostatních občanů už tolik ne.

 

Foto: https://www.chinasmack.com/police-called-on-chinese-kid-wearing-open-crotch-pants-in-us

Foto: http://www.chengduliving.com/split-crotch-pants/

 

4. Bílá pleť nade vše

Číňani jsou úplně posedlí svou barvou pleti. Všude se proto prodávají bělící krémy či make-upy. Jen co trochu vysvitne sluníčko, všichni si pořizují kšiltovky s ochranou na obličej, oblékají si dlouhé rukávy a slunci se vyhýbají. Když je někdo opálený, většinou to znamená, že dělá někde venku, což značí nižší vrstvu společnosti. Bílá pleť je pro ně tedy symbolem urozenosti.

Foto: https://athenaoem.en.made-in-china.com/

Na plážích můžete vidět mnoho lidí, kteří na sobě mají takzvané facekini, což je speciální ochrana obličeje.

Foto: http://www.netky.sk/clanok/video-facekini-je-stale-trendy-prerazi-cinsky-plazovy-hit-aj-k-nam

 

5. Plivání, srkání, krkání…

Všude si odplivávají, ale není to takovéto nenápadné plivnutí, jak si toho nikdo ani nevšimne. Ale spíše pořádné odflusnutí, kdy vysrknou hlen snad až z nohou a ten poté odhodí kamkoli. Během oběda zase můžete slyšet rozmanitý orchestr, který se skládá ze srkajících jedlíků. No a taky tu máme krkání.

 

Přiletěl za mnou přítel, kterého jsem vzala do obchodu s oblečením. Na křesle v obchodě seděly dvě roztomilé Číňanky v mém věku, já vycházela z obchodu a Adam šel pár kroků za mnou. Když zrovna procházel kolem Číňanek, jedna si krkla takovým stylem, že by se za to nemusel stydět ani pořádný dřevorubec po pár pivech. Ani jednu to nepřekvapilo, jen Adam vyšel z obchodu celý zděšený.

 

A na závěr tady máte pár dalších zajímavostí.

    V Číně se ročně sní 4 miliony koček.

    Za podvod ve vedoucí funkci může být v Číně udělen trest smrti.

    Jedna třetina čínských žen nikdy neslyšela o tamponech.

    21 % čínských jmen jsou tři nejpopulárnější křestní jména: Wang, Li a Zhang.

    Den strávený v Pekingu je jako vykouřit krabičku cigaret.

    V Číně se ročně spotřebuje 45 miliard hůlek.

    100 milionů lidí v Číně si musí vystačit s jedním americkým dolarem denně.

    Ve městě Chongquing mají speciální trasu pro lidi, kteří si hrají s telefonem za chůze.

    Čínská policie využívá více husy než psy. Je to proto, že husy jsou agresivnější.

    V Číně se moc často nesetkáte s číslem 4. Vyslovuje se totiž podobně jako slovo „smrt“. V telefonním čísle tedy není možné mít čtyřku, některé výtahy či sedačky v autobuse také toto číslo nemají.

 

Tak co vás nejvíce překvapilo či pohoršilo?

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account