Křivoklátsko je známé pro své lesy, kde se skvěle dýchá. Něco na tom bude, protože když jsme tam minulý víkend chodili na procházky , tak jsem skoro nedala kapesník k nosu a po návratu do Prahy vypukla opět alergie v celé své “kráse”. Bohužel jsme však neměli štěstí na počasí.

Sobotní výlet v okolí Křivoklátu byl ve znamení trilobitů.  Autem jsme dojeli do obce Skryje (u Rakovníka) a nechali ho zdarma zaparkované na parkovišti u kostela Sv. Archanděla Michaela. Asi tři minuty nám trvala cesta k budově Památníku Joachima Barranda. http://www.muzeumtgm.cz/pamatnik-joachyma-barranda-skryje/  Na dveřích byl nápis, že ob dva domky dál bydlí paní, která “otevře muzeum” , pokud je zavřené (říjen – duben: út – ne). Kromě nás tam byli ještě prarodiče s dvěma většími dětmi. Za naši rodinu jsme dali vstupné 60 Kč (30Kč dospělí, Kája zdarma) a zakoupili jsme si další vizitku do Kájova cestovního deníčku. Razítko samozřejmě taky nechybělo. Zpětně mě mrzí, že jsme nezakoupili ještě vizitku Skryjských jezírek, na které jsme se nakonec rovněž vypravili, ale tak třeba příště.
Muzeum je ve 3 patrech. Přízemí – ukázka tradiční lidové místnosti, kuchyň našich babiček a prababiček, minulost a současnost hradu / zříceniny Týřov. V prvním patře naleznete zkameněliny, osobní přístroje J. Barranda a další exponáty vztahující se k trilobitům. V podzemním prostoru je koutek pro  děti i dospělé, kteří se zde mohou pokusit objevit v horninách pozůstatky doby minulé.  Z podzemního prostoru se východem dostanete k prvnímu zastavení Naučné stezky “Po stopě trilobita” – kterým je Tunel času. Z něho pak vyrazíte pomocí mapky (kterou si můžete vyžádat od paní v památníku)  nebo podle “trilobitů” umístěných na trase této stezky. Trasa není vhodná pro kočárky a odrážedla.  Čeká vás prudší klesání a stoupání.  Stezka je dlouhá cca 2,5 km a končí poblíž kostela sv. Archanděla Michaela. Naučná stezka je nejen cestou za poznáním (informace o J. Barrandovi, trilobitech,  zřícenině Týřov,  most z roku 1948 přes Berounku u obce Skryje). Dalekohledy (kukátka) na vyhlídkách nejsou  funkční, slouží dětem pro zábavu. Pokud máte dalekohled, můžete si ho sebou vzít a přiblížit si vzdálenější místa, zejména zříceninu Týřov.  Od jednoho stanoviště vede odbočka k místu, kde lze nalézt fosilii a odnést si ji domů na památku .
 
VÍCE FOTEK: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.989989234726171&type=3

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account