Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na sušickém náměstí. Tzv. Voprchovský, pozdně gotický dům ze 14. století, je bohatý zajímavými architektonickými prvky.
Vchod si uchoval pozdně gotický lomený vstupní portál, který ústí do velké, přízemní síně, tzv. mazhausu. Při renesančních úpravách kolem roku 1600 získal vysokou atiku se zvoničkou, která je v Čechách unikátní. Přístupná je i zrekonstruovaná část bývalých městských hradeb a strážnice ze 14. století s možností vyhlídky z ochozu. Kdysi měšťanský právovárečný dům sloužil od konce 18. století jako sídlo děkanství a muzeum v něm sídlí od roku 1934. Stálá expozice muzea je přístupná celoročně a návštěvníkům nabízí řadu zajímavostí. Ojedinělý je vystavený soubor více než osmdesáti kusů nejrůznějšího cínového nádobí, pocházejícího z rodiny sušického měšťana Adama Čecha. Tento soubor dokládá řemeslnou a výtvarnou úroveň ryze užitkového i dekorativního nádobí používaného v našich domácnostech v rozmezí 1570 – 1620 a zároveň představuje největší zachovaný nález cínového nádobí v Evropě.
Šumava se řadí k nejstarším centrům sklářské výroby v českých zemích a tuto slavnou tradici přibližuje expozice se sbírkou skla, kterou muzeu daroval v roce 2005 švýcarský občan pan Bruno Schreiber. Velkým magnetem od roku 2004 je pro návštěvníky unikátní sušický mechanický betlém, v němž je téměř 150 pohyblivých a stejné množství nepohyblivých figurek a objektů. Zajímavá je také expozice přibližující světoznámou výrobou zápalek v Sušici, kterou zde roku 1839 zahájil Vojtěch Scheinost společně se svou manželkou Marií.
Muzeum má své další pobočky v Kašperských Horách, Dobré Vodě a Železné Rudě.