Po Filipově Huti to byla druhá námi navštívená obec při našem loňském putování Šumavou. Do té doby jsme toto místo znali jen z kriminálního seriálu, který se zde na Šumavě v minulých letech natáčel.
A Modrava nám opravdu učarovala, hlavně procházka kolem Vydry byla úžasná. Nadchla nás též prohlídka Dřeváku – interaktivní expozice, kde se můžete vlastníma rukama dotknout tajemství a moudrosti našich předků, kde zjistíte, že dřevo je i po skácení stromu stále „živé“ a umí se i měnit, což nám v některých případech dokáže pořádně zamotat hlavu. Součástí je i obchod, kde najdete tradiční výrobky ze dřeva a to jak místní, tak i dalších řemeslníků ze Šumavy. Je zde možnost zakoupit tradiční modravský produkt – ručně malovaného dřevěného ptáčka.
Modrava je bývalá šumavská dřevařská osada (první zmínky jsou z let 1614-1617) na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka, jejichž spojením vzniká řeka Vydra. Leží v nadmořské výšce 985 m, 13 km od Kašperských Hor. V současnosti má zhruba 80 stálých obyvatel.
Někdejší maličká Modrava se proměnila v oblíbené a celoročně využívané středisko horské turistiky. K nejhezčím místům Šumavy to odtud máte docela blízko, ať už pěšky nebo na kole. Cesta údolím Modravského potoka vás dovede do Luzenského údolí a na Březník, pokud dáte přednost turistické značce, podíváte se do nitra Cikánské slatě. Trasy podél Roklanského potoka vás dovedou k Tříjezerní slati a na Javoří pilu, odkud můžete přes Javoří slať pokračovat až k rozhledně na Poledníku