Toto malebné lázeňské město v západních Čechách jsem za život navštívila již 3x. Poprvé tomu bylo v roce 1989, když jsme tam jeli z Liberce za našimi kamarády, kteří se tam přestěhovali. Následné dvě návštěvy byly pak již v posledních zhruba pěti letech, to se mi na západ Čech odstěhovala má letitá kamarádka.
Mariánské Lázně jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji, 27 km jihovýchodně od Chebu. Město má rozlohu 51,78 km². Žije zde přibližně 13 tisíc obyvatel. Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst.
Léčivé účinky pramenů v oblasti kolem dnešních Mariánských Lázní byly známy již ve středověku. V roce 1528 jsou na příkaz krále Ferdinanda I. zkoumány na obsah soli.
V letech 1805–1807 postavil Dr. Josef Nehr u Křížového pramene na místě původní dřevěné chýše první zděný dům pro lázeňské hosty s názvem „Zlatá koule“. V roce 1812 vzniká z rozhodnutí opata tepelského kláštera Karla K. Reitenbergera samostatná obec Mariánské Lázně.
Dne 6. 11. 1818 jsou Mariánské Lázně výnosem vlády vydaným vrchním purkrabím F. A. Libštejnským prohlášeny „veřejným lázeňským místem“.
Za finanční podpory tepelského kláštera zde zahradník Václav Skalník, architekt Jiří Fischer a stavitel Anton Thurner z nehostinného, bažinatého údolí vytvořili mezi lety 1817–1823 půvabné parkové město s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilony a kolonádami.
Z významných osobností poctili město svou návštěvou m.j. Fryrderyk Chopin, Richard Wagner, Anton Bruckner.
Zlatý věk Mariánských Lázní mezi lety 1870–1914 dodnes připomínají četné přestavby a novostavby lázeňských budov, hotelů, kolonád i kostelů, provedené architekty Friedrichem Zicklerem, Josefem Schafferem, Arnoldem Heymannem a Josefem Forberichem. Byly rozšířeny parky a vytvořeny romantické vyhlídky.