Najít exotickou dovolenou, která bude stát opravdu za to? Docela oříšek. V dnešním článku se vám pokusíme přiblížit jak na výběr dovolené do vzdálenějších krajin. Určitě se shodneme, že když člověk touží po bílých plážích, odpočinku a nezaplatí úplně malé peníze, poslední po čem touží, je zkažená dovolená.
Kde vlastně vybírat?
Nejlépe u nás Každopádně ať už se obrátíte na kteroukoliv cestovní kancelář, měla by být specializovaná. A to z naprosto jednoduchého důvodu – jdete utratit docela vysokou částku, nejčastěji mezi 50 a 100 000 Kč za dvě osoby, mnohdy i více. Určitě jste je nějakou dobu střádali a těšíte se. Bohužel v 99% případů vám slečny/pánové za přepážkou CK nebo CA nebudou schopni poradit. Nevědí, co vás čeká na letišti, neviděli ani jeden hotel a neřeknou vám na co si dát pozor. Důvod je jednoduchý – velké CK mají stovky zaměstnanců a prostě nejde každého prodejce poslat na infocestu na Maledivy nebo do Dubaje. Najdete však i agentury, které své zaměstnance pravidelně posílají do zahraničí a osobně prověřují daná ubytování. Naše poslední cesta byla na Maledivy.
Kdy jet?
To je další kritérium, které by vám měla správná agentura objasnit. Pokud vás někde s klidným srdcem pošlou na Maurícius v létě, utíkejte pryč. Exotické destinace jsou velmi zrádné, nedá se řídit jen tím, že je tam teplo když u nás padá sníh. Například na Zanzibaru si užijete nejlepší dovolenou v červenci nebo srpnu a na Seychelách byste se v prosinci moc neopálili, spíš pěkně zmokli. Netrvejte striktně na nějaké zemi, pokud máte omezený termín cesty, mnohdy je lepší vybrat jiný zájezd a být nakonec opravdu spokojený. Pro představu se podívejte na náš přehled kdy a kam vyrazit.
A kam tedy?
To vlastně není úplně důležité. Nejdůležitější je totiž otázka: Jak chci strávit svou dovolenou? Pokud svému agentovi zadáte podrobná kritéria, měl by být schopný vytřídit destinace a doporučit nejlepší dvě až tři. Příklad: Rád/a bych s manželem/kou letěla na 10 dní za teplem, v lednu, samozřejmě all inclusive. Chceme odpočívat a líbí se nám Seychely. Chtěli bychom se vejít do 120 tis. Kč.
Pokud narazíte na opravdového profíka, určitě vám neřekne – jasně, tady máte nabídku, podepište, zaplaťte. U nás byste se nejdříve dozvěděli, že Sechely v lednu úplně nedoporučujeme, plus hotely (kromě dvou 5* v cenové kategorii 500 tis. Kč+) nenabízí vůbec all inclusive balíčky. Doporučili bychom vám další alternativy.
Kdy objednat?
Nejdůležitější ze všech faktorů – ovlivňuje totiž cenu. Všeobecně jsme my Češi zvyklí nakupovat v last minute nabídkách. Princip těchto zájezdů je ale založen na tom, že cestovky předkoupí kapacity a charterové lety, které pokud nevyprodají, snaží se je vyprodat alespoň za část ceny, na pokrytí nákladů. Exotika takhle nefunguje. Hotelů je velmi omezený počet a jsou drahé. Stejně tak letenky – využívá se jen pravidelných linek společností jako jsou Austrian, Emirates, Turkish nebo Qatar. Zpravidla se kupují až poté, co klient zájezd potvrdí. A zde tkví problém s exotikou a last minute – nejlevnější letenky jsou co nejvíc dopředu, hotely zpravidla nenabízí v sezóně žádné slevy na poslední chvíli. Ani nemusí, jsou totiž kompletně vyprodané. Kdy tedy objednat? Ideálně půl roku až čtyři měsíce dopředu – nejširší výběr, nejlepší ceny, cestovky často přihodí nějakou first minute slevu. V posledních dvou sezónách je především problém s kapacitou hotelů – například Maurícius se stal velkým hitem, hotely jsou tam ale menší a žádné nové se nestaví, ani neplánují. Samozřejmě jsou výjimky – třeba Emiráty, ale o tom až v dalším z článků, kde se budeme podrobně zabývat jednotlivými destinacemi.
A co bez cestovky?
Poslední dobou velmi oblíbený způsob cestování. Osobně tuto cestu volíme s přítelem vždy, pokud vyrážíme po Evropě. Už se dají sehnat velmi levné letenky, nebo jste všude rychle autem, nehledě na to že booking.com je velkým pomocníkem.
Situace je trošku jiná, pokud se chystáme tisíce kilometrů daleko, kde nebylo moc přátel, kteří by mohli poradit a už jen s letem samotným vyvstává spousta otázek. Pro nás je například velmi důležitý delegát v místě. Umíte si třeba představit, že ztratíte pas na safari? Nebo malém maledivském ostrůvku? Co když nestihnete letadlo? Pro spoustu z nás je stále problém i jazyková bariéra, kterou vyřeší místní český zástupce.
Další plus dovolené s cestovkou je cena. Ano, čtete dobře. Cena. Osobně prověřujeme pravidelně ceny hotelů např. na Mauríciu a nestane se, že by byl na bookingu levnější. Důvod je jednoduchý – hoteliéři sami moc booking a podobné servery nemusí. Nabízí tedy kancelářím často velmi dobré podmínky a akce. My jsme třeba naposledy na Maledivách neplatili hydroplán. Cenu ubytování jsme porovnali na oficiálním webu a tripadvisor.com. Na ostatních serverech se cena rovnala té naší za celý zájezd i s letenkami (cca dalších 30 000 Kč). Ani nemluvím o částečně skrytých poplatcích – vždy dávejte pozor na kolonku “cena nezahrnuje”. Může jít o 20% daň nebo transfery v hodnotě stovek dolarů.
Z Německa je to levnější?
Navazujeme na předchozí bod – leťte s cestovkou a pokud to jde, řekněte svému agentovi že by Vám nevadil odlet z Mnichova nebo Berlína. Nic neslibujeme, ale je stále pravda, že se některé hotely dají sehnat u našich sousedů za lepší cenu. Proč? Německo je obrovský trh. Místní cestovky tedy nabízí i do exotiky charterové lety, které jsou mnohem levnější než “luxusní” linky od Emirates apod. Druhým faktorem je, že si mohou dovolit nakoupit nebo alespoň zamluvit v hotelech obrovské množství pokojů dopředu. A prostě někdy dostanou vážně lepší ceny.
Určitě ale nepočítejte s tím, že s Německa poletíte komfortněji než z Prahy. Mám osobní zkušenost s Germanwings na Maurícius a co vám budu povídat. Na další cestu jsme letěli s tradiční aerolinkou z Prahy.
Doufám, že vám předchozích 6 bodů pomůže alespoň trochu se zorientovat na trhu exotických dovolených. Pokud budete mít nějaké otázky, obraťte se na nás v komentářích.
Jak vybírat exotickou dovolenou?
-
Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky
MarcelaKapounová||Cestování
U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská...
-
Přírodní rezervace Kis-Balaton
Jaroslava Korpášová||Cestování
Další krásné místo, které jsme stihli v Maďarsku navštívit, byla přírodní rezervace označována též jako Malý Balaton. Malý Balaton...
-
Žihle
Lenka Hudečková||Cestování
Nebojte se, nespeltla jsem se a nemyslela židli :-), ale jdu psát o obci jménem Žihle. V celé obci,...
-
Chráněná území Libereckého kraje
Jaroslava Korpášová||Cestování
Národní přírodní památka Jestřebské slatiny V nivě Robečského potoka ve sníženině mezi obcí Provodín a Jestřebí se díky vysokému...
-
Tip na výlet: Lanškrounské rybníky
RadkaKřivánková||Cestování
Sezóna koupání pomalu končí, Lanškrounské rybníky však lákají k návštěvě celoročně. Jako tip na výlet přijdou vhod i pro...
-
Česko v pohádkách
Lenka Hudečková||Cestování
Víte, kde se natáčela pohádka Korunní princ? (Patrik Děrgel jako princ Jan a Eva Josefíková jako princezna Viktorie) ...
-
Festival tance, inspirace a motivace. Pozdrav z Vysočiny.
Eva Čejková||Cestování
KoresponDance: Festival, který spojuje tradice a moderní umění na zámku ve Žďáru Obdivuji všechny ty, kteří se po revoluci...
-
Opilé sklepy Velké Pavlovice
Jaroslava Korpášová||Cestování
Sem to byla vlastně poslední dovolenková zajížďka, která původně ani nebyla v plánu. Leč při výstupu na rozhlednu Slunečná...