Flamenco: Tanec vášně spojující historii a kultury

Flamenco vzniklo díky Cikánům, kteří v 15. století doputovali do Španělska z Indie, přes Pákistán a Egypt. Nebylo to ale tak, že do Španělska tento tanec přinesli. Cikáni vstřebali a přetvořili španělskou lidovou hudbu do specifické formy a vývoj španělského tance tak významně formovali.
Některé pohyby rukou a nohou při tanci flamenca a indického tance kathak mají podobné prvky. Na vývoji Andaluské kultury měla ale také velký vliv arabská kultura, a to proto, že roce 711 do Španělska vtrhli Mauři (Arabové, Syřané a Barbaři) a během sedmi let ovládli téměř celé Španělsko.

Flamenco – tanec vášně a mnoha kultur
Arabové přispěli k lyričnosti a emocionalitě španělské lidové hudby. V patnáctém století se postupně dařilo křesťanům vytlačovat Maury zpět na jih; v roce 1492 padla Granada, poslední maurská bašta a Španělsko se opět plně dostalo pod vládu křesťanů… a následoval již zmíněný příchod Cikánů. Vliv arabské kultury ale i nadále pokračoval. Kulturu jižního Španělska ovlivnil i obchod s africkými otroky a plavby do Latinské Ameriky. V 18. století se začal výraz Flamenco vyskytovat ve španělské literatuře a byli takto označování právě Cikáni.

Postupně začínají vznikat různé noční podniky, kde se tančí a zpívá. Cikáni také začínají ke zvěvu a tanci připojovat i kytaru. Největší zlom nastal v roce 1860, kdy zpěvák Silverio Franconetti otevírá své Café Cantante v Seville. Poté vznikají další a další podobné podniky po celé Andalusii a lidé jsou tancem Flamenco doslova posedlí.

Flamenco ve 20 století
Širší mezinárodní zájem o flamenco se probouzí v 50. letech – částečně díky cestujícím hudebně-tanečním skupinám. V roce 1958 byl v Jerez de la Frontera založen Ústav pro výzkum flamenca (“Catédra de Flamenco”).
Od 60. let se rozvíjí i Nuevo flamenco (nové flamenco), v němž se pojí prvky flamenca s prvky západní populární hudby, hudby latinskoamerické, arabské či africké. Jedním z nejvýznamnějších představitelů tohoto žánru je virtuózní kytarista Paco de Lucía.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account