Akci u příležitosti Mezinárodního dne slonů připravila Zoo Ostrava společně s kolektivním systémem ELEKTROWIN a Moravskoslezským krajem. Jejím cílem je upozornit návštěvníky na situaci těchto největších suchozemských savců ve volné přírodě, která není nijak příznivá. Vedle pytláctví je to ztráta přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti. „Každý z nás může ke zlepšení této neutěšené situace přispět. Třeba tím, že se naučíme správně zacházet s vysloužilými elektrospotřebiči. Staré mobily, fény, varné konvice nebo například mikrovlnky rozhodně nepatří do běžné popelnice. Jejich odevzdání do červených kontejnerů, ve vybraných prodejnách nebo třeba právě tuto sobotu před ostravskou zoo může napomoci záchraně vzácných zvířat,“ řekla krajská radní pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš. Recyklací těchto výrobků šetříme přirozené prostředí v Africe, kde žijí nejen sloni, ale i gorily a další vzácní živočichové. V těchto oblastech se těží vzácné kovy pro výrobu elektronických zařízení, a tím dochází k devastaci původních biotopů. Odevzdáním vysloužilých elektrospotřebičů na správné místo lze snížit poptávku po další těžbě, jelikož řadu materiálu je možné znovu využít.
A na co se mohou návštěvníci následující sobotu v Zoo Ostrava těšit? Před zoologickou zahradou bude od 9. hodiny probíhat sběr starých a nefunkčních elektrospotřebičů. Za ně získají děti volný vstup do zoo (volná vstupenka bude platná pouze v den akce). Přinést lze vysloužilý fén, holicí strojek, varnou konvici, mobil, tablet, ale třeba také vysavač, mikrovlnnou troubu či žehličku… Po celý den budou v areálu zoo na třech stanovištích probíhat nejen zábavné, ale i poučné aktivity, které se budou týkat samozřejmě také správného nakládání s odpady, recyklace a dalšího využití odpadu
SLONI V OHROŽENÍ
Slon indický (Elephas maximus) původně obýval oblasti o rozloze 9 miliónů km2 (od Iráku k Číně a na jih po Cejlon). Přeměnou jejich přirozeného prostředí hlavně na zemědělskou půdu došlo k prudkému poklesu počtu zvířat i rostlin. Dnes žijí indičtí sloni na velice fragmentovaném území o celkové rozloze méně než 0,5 miliónů km2 – obývají tedy pouze 5 % původní plochy! Velikost volně žijící populace je odhadována na 40 000 jedinců. V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii „ohrožený“ (Endangered).
Slon africký (Loxodonta africana) obýval původně téměř celou Afriku (dokonce se vyskytoval i na Sahaře v době, kdy byla ještě zelená). Jejich stavy snižují zejména ilegální zabíjení a obchod se slonovinou, dále zábor půdy. Velikost volně žijící populace je odhadována na 600 000 jedinců. Každoročně je kvůli klům v Africe zabito 30 až 40 000 slonů, tj. asi 100 slonů denně! V Červeném seznamu jsou vedeni v kategorii „zranitelný“ (Vulnerable).