O prázdninách roku 2017 jsme na pár hodin zavítali prvně v životě i do tohoto krásného historického města. Zdaleka jsme nestihli projít veškeré jeho pamětihodnosti, ale tam, kde jsme byli, se nám velice líbilo.

Auto jsme zaparkovali poblíž Žižkova náměstí, procházkou kolem Kostela Nanebevzetí Panny Marie jsme se dostali na Resselovo náměstí. Odtud jsme pak pokračovali „myší“ uličkou, kolem městských hradeb k divadlu Karla Pippicha. Prošli se Parkem Republiky a po schodech jsme se vrátili opět do centra města, kde jsme se v jedné ze stylových kaváren odměnili výbornou ledovou kávou a domácí limonádou.

Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje, žije v něm zhruba 23 tisíc obyvatel.

První doklady o osídlení území města jsou doloženy archeologickými materiály z přelomu 5. – 4. tisíciletí př. n. l. V letech 995 až 1055 vzniká první přemyslovské hradiště. V roce 1055 zde během svého vojenského tažení zemřel Břetislav I., Kosmův zápis o této události je první spolehlivou zmínkou o Chrudimi. Z dosavadního hradiště roku 1263 kolonizačním úsilím Přemysla Otakara II. vzniklo pravé středověké město. Roku 1421 se město po porážce táborskými a pražskými vojsky připojilo k husitům. Mimořádný rozkvět zaznamenalo kolem roku 1527. V roce 1567 byl prováděn v královských městech soupis domů. V Chrudimi jich tehdy bylo 480. V roce 1620 byla Chrudim tvrdě postižena za své sympatie k českému králi Fridrichu Falckému. V době hospodářského úpadku se intenzivně rozvíjelo působení jezuitského řádu, a to až do sklonku 18. století. Roku 1750 zde královna Marie Terezie zřídila poštu a od roku 1751 byla Chrudim sídlem reorganizovaného a trvale zde umístěného krajského úřadu. Od roku 1854 zde až do roku 1949 působil krajský soud, sídlil na místě původního dominikánského kláštera, zbořeného za husitských válek. V období industrializace 19. století vznikla Wiesnerova strojírenská továrna (roku 1855) a v roce 1876 Popperova továrna na obuv. Po druhé světové válce se v těchto původních podnicích utvářejí dva velké průmyslové závody Transporta a Evona. Až do roku 2012 bylo město sídlem okresního úřadu.

Centrum Chrudimi má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou se starými hradbami a bylo roku 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou.
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account