Ještě jednou se vraťme do Jurského parku. Ale dnes trochu jinak! Na místo, kde dinosauři skutečně žili – do mongolské pouště Gobi.
Gobi není příjemné místo. V létě horko, v zimě mrazy jako na Sibiři, jen sucho a vítr. Ale vždy to tak nebylo! V dobách ještěrů to byla krajina plná života. Žil zde např. oviraptor, podivný pták podobný dinosaurovi, měřil téměř dva a půl metru a jeho drápy ostré jako břitvy sloužily jako zbraně. A pak tu byl vzdálený příbuzný slavného Tyrannosaura rexe, ještě větší a asi i nebezpečnější Tarbosaurus bataar. Představte si příšeru vysokou i víc než 10 metrů a těžkou kolem 5 tun s tlamou plnou ostrých zubů, která sežere, na co přijde a nevybírá si. Dost děsivé, že ano?
Jednoho dne do té krajiny přišla katastrofa. Velká voda ještěry uvěznila v malém údolí a pak je mrtvé zakrylo bahno a vrstvy nejrůznějších dalších sedimentů. Tam zůstali uvězněni celých 70 či 80 milionů let až do dnešní doby, kdy je eroze z části odhalila.
Jsou jen dvě taková místa na světě. Zde v Gobi a pak v západní části USA, především v Utahu. Jenže zatímco v Utahu byste poblíž významného naleziště našli nejspíš silnici, parkoviště a muzeum, v Gobi je všechno jinak.
Náš mongolský řidič zastavil poblíž zajímavého shluku skal a náš český průvodce nám doporučil, abychom přestávky využili ke kratší procházce podél skal na malou vyhlídku. Nevím proč jsem s nimi nešla a vydala se opačným směrem. Přešla jsem přes malý kopeček a najednou jsem něco uviděla. Ten kámen vypadal jako obratel opravdu VELIKÉHO zvířete! Sakra, říkám si, vždyť to je zkamenělá kost! Ve vrstvách ve skále nad sebou jsem viděla další kosti.  A další a další.  Byly všude kolem. A támhle zkamenělé vejce! Už jsem věděla, kde to jsem!
Vrátila jsem se k autu pro našeho průvodce a pro ostatní: “Víš ty vůbec, že támhle vlevo za tím horizontem jsou zkameněliny dinosaurů?” Nevěvěděl. A to tam jezdí opakovaně. 
Ve skalách kolem musely být kosti desítek, ale spíš stovek nejrůznějších dinosaurů. Toho, na kterém sedím, jsem si odkrokovala. Musel mít mnohem víc než těch zmiňovaných 10 metrů. 
Učiněný ráj paleontologů! A kolem mimo nás ani noha! Řekněte mi, máte ještě vůbec šanci najít na světě jiné takové místo, kde se můžete posadit na dinosaura?
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account