Staré náměstí je staré jako město samo, bylo totiž založeno koncem 13. století. Jedná se o tzv. slezský typ náměstí, tedy náměstí pravoúhlé, se dvěma souběžně probíhajícími ulicemi. Původní zástavba byla dřevěná a nejstarší zdejší zděnou budovou je renesanční „Stará“ Radnice z I. poloviny 16. století, přesněji z roku 1547. Dnes je již tento – později několikrát upravený – objekt prohlášen za kulturní památku. V průčelí radnice můžete vidět erb majitele tehdejšího panství Petra Bohdaneckého z Hodkova.

Další kulturní památkou na Starém náměstí je Mariánský sloup z roku 1706. Sloup, o kterém dodnes nikdo netuší, proč vlastně byl postaven. Drtivá většina těchto sloupů byla totiž stavěna jako dík občanů města za odvrácení morové epidemie, která však v České Třebové zřejmě nikdy nebyla. Jedná se o velmi jednoducjý sloup, tvořený podstavcem, tělem sloupu a vrcholovou – raně barokní – sochou Immaculaty, tedy Panny Marie Neposkvrněného početí. Sloup pravděpodobně pochází z díly olomouckého sochaře Jana Sturmera a na čele jeho podstavce se v kartuši nachází chronogram s letopočtem vzniku.

Zajímavým objektem je budova Městského úřadu. Jedná se o bývalou školu, pocházející z roku 1865, „produkt“ místního stavitele Jana Žáka, postavený podle návrhu Jana Ullika z Ústí nad Orlicí. Nachází se zde také novodobá kašna z roku 1996, stojící na místě sousoší Sbratření od sochaře Karla Pokorného.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account