Vždy jsem si myslela, že barevné značení turistických značek je zcela náhodné, že jde jen o to, aby se barevně odlišily různé trasy. Nedávno jsem se však dočetla, že barvy nejsou vybrané náhodně. Jak to tedy s těmi turistickými značkami je?

Modrá značka

Modré turistické značky jsou na obecně významnějších trasách, lze tedy očekávat nějaká důležitější místa. 

Zelená značka

Zeleně jsou značené místní trasy, které slouží hlavně k tomu, aby turisté mohli lépe poznat danou oblast. Většinou nejsou moc dlouhé, ani příliš náročné. Samozřejmě trasy na horách, značené zelenými značkami, jsou náročnější. 


Žlutá značka

Žlutě jsou vyznačené především krátké trasy, spojky nebo zkratky. Na horách je ovšem důležitá obezřelost.

Červená značka

Červené turistické značky upozorňují na určitou míru rizika – jde převážně o delší a náročnější trasy, obtížnější terén a převýšení. Červenou značku najdeme zejména na dálkových a hřebenových trasách.

Historie turistických značek

První turistické trasy u nás vyznačoval německý turistický spolek již od roku 1860, a to v Beskydech. Poté značení prováděl Klub českých turistů, který vznikl v roce 1888.  Nejprve začal vytvářet turistické značení kolem Prahy – jako první to byla trasa, vedoucí na Svatojánské proudy, poté na Karlštejn. Jako další začal vyznačovat trasy v Brdech. Klub českých turistů se stará o turistické značení dodnes, a to formou dobrovolné a bezplatné činnosti.

 

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account