Jméno Markéta je v Česku velmi oblíbené a v mnoha jazykových mutacích i po celém světě. Přesto je každá žena jménem Markéta doslova perlou mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody.
Ženské křestní jméno Markéta je významově příbuzné se jmény Margareta, Margarita, Margit nebo Gita. Domáckými podobami jména jsou Markétka, Markét, Markyta, Marka, Marky, Maky, Makyna, Máca, Macinka, Marketinka apod.
Jméno Markéta má i své cizojazyčné varianty. Slovenská podoba jména je Margita, anglické verze jsou Margaret, Margareta nebo Meggie, německé pak Margareta, Margarete, Grete nebo Gretchen. Španělská podoba jména je Margarita, italská Margherita, francouzská Marguerite. Maďarština jméno užívá jako Margaréta, Margit nebo Margita, polština jako Małgorzata.
Jméno je to u nás poměrně oblíbené, nosí ho takřka 60 000 žen a dívek.
Jméno Markéta patřilo ke světicím, také vladařkám a královnám. Mj. ho nosila Markéta Habsburská, celým jménem Markéta Marie Terezie Habsburská, která byla španělskou a římskou princeznou, první manželkou římského císaře, českého a uherského krále Leopolda I. a také milovnicí hudby a umění.
Současnými nositelkami jména jsou například herečky Markéta Hrubešová, Markéta Častvaj (Plánková), Markéta Děrgelová (Frösslová ). Jméno má i bývalá herečka, manželka Marka Ebena paní Markéta Fišerová. Redaktorka a zprávařka Markéta Fialová, moderátorka Markéta Majerová či zpěvačky Markéta Konvičková nebo Markéta Irglová. S tímto jménem je spjata i česká prozaička, scenáristka, autorka literatury pro děti a mládež paní Markéta Zinnerová.