Mužské křestní jméno Oskar pochází zřejmě z islandštiny. Vykládá se ze staroislandského jména Asgeirr. Překládá se jako „boží kopí” nebo „oštěp Boha” (první část jména „as” má význam „Bůh”, druhá část jména „geirr” má význam „kopí”). Některé teorie výkladu hledají původ jména v němčině. Jméno by pak bylo odvozeninou starogermánského jména Ansgar, jeho význam by bylo opět „boží kopí” („ans” − „Bůh”, „gér” − „kopí”). Stejný význam by jméno mělo i v případě, že by pocházelo z Indie, někdy je totiž vykládáno prostřednictvím staroindického Osgar („ós” − „Bůh”, „gar” − „kopí”).
Oskar je zajisté atraktivním jménem, které má v češtině nádech extravagance. Pozoruhodný je také výklad jména, muž jménem Oskar má být dle výkladu svého jména doslova kopím v rukou božích.
Oskar je mužským křestním jménem bez ženské varianty. Domácky se jméno užívá jako Os, Osi, Oska, Oskarek, Oskárek, Oskareček aj.
Jméno znají i na Slovensku − ve verzi Oskár. Angličtina či norština jméno užívá v podobě Oskar, stejně tak i italština. Jméno Oskar zná také němčina, švédština, dánština nebo polština. Španělská verze jména je Óscar.
V naší zemi žije kolem 1 300 Oskarů.
Nositelem jména byl český hudební skladatel Oskar Nedbal. Jméno nosil i slavný irský spisovatel Oskar Wilde nebo rakouský malíř, grafik a spisovatel Oskar Kokoschka. V současnosti jméno náleží například k českému hudebníkovi jménem Oskar Petr, který mj. skládá hudbu a texty pro Davida Kollera, Annu K, Leonu Machálkovou, Helenu Vondráčkovou, Dana Bártu aj. Jméno nosí i mladý český herec Oskar Hes, syn předčasně zesnulého choreografa Richarda Hese. Oscar je také označením pro sošku, rytíře s mečem stojícího na cívce filmového pásu. Ta je symbolem americké Ceny Akademie za zásluhy, která je již od roku 1929 každoročně udělována za nejlepší počiny v oblasti kinematografie. Jedná se o nejprestižnější ocenění ve filmovém průmyslu.