Co jsou zoodles?
Už jste někdy slyšeli slovo „zoodles“? Ne? Je nejvyšší čas. O co se jedná? O Nové slovo vzniklé spojením slov dvou: těstoviny (anglicky noodles) a cukety (anglicky zucchini). V praxi jsou to pak těstoviny vyrobené z cukety. Na klasické nudle, kolínka či špagety ale raději zapomeňte.
Jak se vyrábí?
„Zoodles“ jsou špagety vyrobené přímo z cukety. Postačí k tomu speciální „zubatá“ škrabka. Pokud byste se však do cuketových špaget zamilovali, vyplatí se koupit spirálovač, který je o hodně rychlejší a v mžiku vykouzlí jemné dlouhé špagety. Pokud nic z toho doma nemáte, a na cuketu použijete obyčejnou škrabku, vzniknou vám proužky připomínající široké nudle – tagliatelle.
Výživové hodnoty:
Zoodles jdou vstříc trendu nízkosacharidového stravování a dokonce i ketodiet. Obsahují totiž jen velice malé množství sacharidů. Na 100 gramů cukety je to jen 2,2 gramů cukrů. Obsah tuku nedosahuje ani jednoho procenta a celkový kalorický příjem na 100 gramů cukety je 19 kcal, a proto si na rozdíl od klasických těstovin můžete s klidným svědomím dopřát větší porci. Klasické špagety obsahují 143 kcal na 100 gramů, z toho 28 sacharidů, což činí skoro 80% z celkového množství v nich obsažených látek. Opravdu chceme jíst pořád tolik cukru? Zoodles jsou určitě i pro milovníky těstovin chutnou a zdravou alternativou. Samozřejmě se hodí pro vegetariány a osoby, které mají alergii na lepek. Pro tyto mohou být tyto nudle opravdu velkým přínosem a ozvláštněním jídelníčku.
S čím je jíst?
Zoodles se mohou jíst syrové, lehce opečené na kokosovém oleji nebo krátce povařené ve slané vodě. Stačí však jen opravdu velice krátká doba vaření, ca jedna minuta, nechceme totiž cuketu rozvařit. Naopak velice chutné jsou „al dente“. Dále si je můžete upravit podle jakéhokoliv výživového směru. Jíst je můžete se všemi omáčkami tak, jak jste zvyklí. Hodí se k nim smetanová, sýrová, houbová či rajčatová. Tady však pozor na kalorie pro ty, kdo se je snaží ušetřit. V omáčkách totiž číhá na všechny dietáře past.
Na závěr:
Osobně mě překvapila chuť těchto špaget. Chutnají totiž jinak, než jak jsme u cukety zvyklí. Chuť se liší od cukety nakrájené a povařené nebo osmažené. Podávané s oblíbenou omáčkou ani nepoznáte rozdíl mezi špagetami z cuket a špagetami klasickými. Ačkoliv jsem cukety měla vždy ráda, nikdy nebyly mojí nejoblíbenější zeleninou, avšak tato úprava je pro mě naprostou jedničkou. Příprava je s dobrou škrabkou či spirálovačem stejně rychlá či dokonce rychlejší než u klasických těstovin, které musíte 10 až 20 minut vařit.
Cukety navíc obsahuje vitamín C, betakarotén, železo a kalcium. Zoodles jsou prostě chutnou alternativou pro všechny, kteří se chtějí stravovat o něco zdravěji.