„Nevěděl přesně, co je to být Židem a čím se liší od jiných lidí. Nedovedl si v hlavě srovnat, jak může být někdo vinen jen tím, že je, že se narodil a chce žít. Jak může být trestán bez toho, aniž něco spáchal.“ – 23 –
Vynikající novinář a fotoreportér Břetislav Olšer, pocházející z malebné vísky poblíž rodiště mé maminky, se ve svých knihách zabývá především izraelsko-arabskými válkami a popisuje je takovým způsobem, že i naprostý laik zůstane omráčen množstvím srozumitelných informací. Píše tzv. „bez obalu“ a všechny příběhy „sestavil“ dle skutečných vyprávění Izraelců, ale i Arabů, kteří Izrael, tuto nepokojnou krajinu, nazývají svým domovem. Olšer se snaží vysvětlit politickou situaci na Blízkém Východě, čtenáře seznamuje s historickými fakty a důvody, proč to mezi Židy a Araby prostě „nefunguje“. Vypráví zcela bez příkras o dramatech posledních zhruba 60 let Izraele. Mnozí označují jeho knihy jako první objektivní zprávu o Židech v Palestině a Palestincích v Izraeli.
Hlavním hrdinou knihy „A Bůh osiřel“ je Josef Bachar, který se ve svých 14 letech stal osvětimským vězněm pod číslem B1467. V koncentračním táboře přišel o celou svou rodinu. Z klidného a citlivého chlapce se během nuceného pobytu a děsu nahánějící práce stal tvrdým, skoro až bezcitným mužem. Josef Osvětim přežil pouze díky svému odhodlání se po osvobození pomstít. Jeho děsivé prožitky mu nedají zapomenout. Chystá krutou odplatu. Stává se členem tajné skupiny, která na vlastní pěst vyhledává a vykonává rozsudky smrti na nacistických zločincích, zejména příslušnících gestapa a SS. Josef pro mě představoval právě tu osobu, která neměla za celý svůj život snad ani kapku klidu. Chvíle štěstí sice zažil (dětství, manželství, děti), ale jednalo se opravdu jen o chvilky. Ostatní životní okolnosti mu neustále házely pod nohy bolest a utrpení.
Druhým hrdinou příběhu je německý novinář Ralf Wagner, jehož dědeček byl za Hitlera určen za příkladného árijského muže a sloužil v Osvětimi. Ralf se nemůže se svým původem, se svými zločinnými předky srovnat. Trpí nočními můrami, paranoidními výčitkami svědomí, kolektivní vinou německého národa. Stydí se za svůj původ, národnost. Byl posedlý vidinou, že se v něm jednou projeví dědičné vlastnosti jeho dědy a jiných výbojných germánských prapředků. Jeho celoživotním snem je proto setkání se jednoho dne tváří v tvář s přeživším druhé světové války, podívat se mu do očí a prosit za odpuštění. Tuto možnost bude mít právě s Josefem…
V knize se dovídáme mnohé o bojích mezi Araby a Židy, kteří se do Palestiny po válce začali stěhovat, o vzniku izraelského státu (1947) a jeho nikdy nekončícím boji s terorismem, životě v kibucech. Jsou nám odhaleny taje militantních skupin jako jsou Mstitelé, Stern, Haganah, Plamach, nebo výzvědné služby Mossad.
Po celou dobu čtení mě snad nejvíce udivoval fakt, jak se svět snaží zapomenout na to, že vůbec nějaký holocaust (šoa = totální zničení/spálení) byl!
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2002 nakladatelstvím Repronis. Celkem má 383 stran. Autorem je Břetislav Olšer. ISBN 80-7329-013-8.
Recenze knihy …a Bůh osiřel
Domů » Recenze knihy …a Bůh osiřel
0 Komentářů