Letos uplyne 66 let od stavby prvního celo panelového domu v tehdejším Československu.
První celo panelový dům (první panelová konstrukční metoda G 40) – po několikaletých experimentech s montovanými panelovými stavbami, které započaly již za II. světové války v Baťově stavebním oddělení a pokračovaly po válce, byl v roce 1954 postaven ve Zlíně na tzv. Lidmilově louce. Nebyl sice první panelovou stavbou, nicméně jednalo se o první celo panelový bytový dům. Použitá podélná panelová metoda G- 40 (G jako tehdejší Gottwaldov a 40 podle počtu bytů v jednotlivém domě) se stala první standardizovanou konstrukční soustavou. I z tohoto důvodu je většinou odborníků tato stavba vnímána jako první panelák v Československu.
Jednalo se o pětipodlažní domy o dvou oboustranně průchozích vchodech. První podlaží bylo budováno monoliticky a ostatní čtyři patra pak byla montována z panelových dílců. Spoje mezi panely jsou kryty ozdobnými pilastry. Horkovodní topení je vedeno ve stěnách a podlaze – na svou dobu dosti pokrokové řešení. Panelové domy typu G 40 byly velmi kvalitní a jezdily se na ně dívat dokonce i delegace ze zahraničí. Součástí domů byly ve sklepech taktéž v té době téměř nepostradatelné protiatomové kryty (vydržely dodnes, byť nejsou využívány).
Ozdobné střešní balustrády, které původně zdobily všechny domy, byly postupně sňaty, většinou z havarijních důvodů. Nevýhodou jsou chybějící balkony. Tato konstrukční metoda byla následně sériově využita i při výstavbě sídlišť po celé republice. Dnes jsou tyto domy revitalizovány a nezasvěcený by jen těžko poznal, že se jedná o domy panelové.
V roce 1955 přibyl ve Zlíně rohový nárožní dům G 55 (označení již podle roku) – tento dům se využíval k nárožním variantám.
Následná konstrukční soustava typu G 57 se dočkala masivnějšího rozšíření (ve Zlíně například na Bartošově čtvrti a v Malenovicích).
V současnosti je v České republice je evidováno 1,2 miliónu bytů ve zhruba 65 tisících panelových domech. Tvoří tedy téměř třetinu veškerého bytového fondu