Kolik inzerátů s požadavkem „schopnost multitaskingu“ jste si v životě přečetli? Jsem přesvědčená, že malé číslo to rozhodně nebude. Je to ale opravdu benefit tento, dříve moderní, trend umět?

To, proč považujeme multitasking za „out“ pramení už z jeho původního významu. V informatice totiž označuje schopnost operačního systému provádět několik operací souběžně. Ačkoliv nás dnešní doba tlačí do toho stát se taky takovým operačním systémem, jsem přesvědčená, že se tak nesmí dít na úkor kvality naší práce a duševnímu zdraví.
Známe to každý z nás….ráno přijdete do kanceláře, uděláte si kafe, prohodíte pár slov s kolegy a začíná kolotoč úkolů. V jedné liště vyřizujete emaily, v další alespoň jednu sociální síť, dvě pédéefka, tři wordy a excel, který hoří. Jak to pak v reálu vypadá? Nestíháte pořádně ani jednu věc, každé se věnujete pár minut a skáčete na další činnost. Výsledek? Častokrát úkoly musíte dodělávat, opravovat a s odstupem času zjistíte, že jste se žádnému problému nedokázali věnovat do hloubky. Nové studie dokonce ukazují, že multitasking může poškozovat váš mozek. Dokázal to výzkum Londýnské univerzity, která zjistila, že lidem, kteří multitaskují se snižuje IQ až o 15 bodů. To je celkem velké číslo, co? Rozhodně se tedy nejedná o zvyk, který by bylo potřebné budovat, protože se můžou zhoršovat problémy s vaší soustředěností a smyslem pro detail. Přiznejme si taky to, že soustředěnost v dnešní digitální době je extrémně náročná. Věděli jste třeba, že při dlouhodobé nesoustředěnosti se vylučuje kortizol, který nám způsobuje pocit přetížení a paralizace? A od toho už je jen kousek k uzavřenému kruhu prokrastinace.
Kapacitu našeho mozku posouváme stále dál, ale neuvědomujeme si, že je schopen pracovat pouze se 4 informacemi najednou. Pohádka o tom, že zvládneme souběžně x tisíc činností je opravdu jen pohádkou.
 
Mobirise
 
Jak se soustředit a pracovat efektivně?
Teď se vám pokusíme dát několik rad pro to, jak se naučit dělat jednu činnost, která vyžaduje vaše soustředění a kreativitu.
✔ Zjistěte, kdy jste v průběhu dne schopni hluboce přemýšlet.
Cítíte se nejproduktivnější hned po ránu? Tak neztrácejte svou cennou energii na vyřizování emailů a drobných úkolů, které můžete vyřešit až budete v útlumu. Naučte se tento styl práce praktikovat alespoň 2krát nebo 3krát za týden. Na emaily si můžete vyhradit 2 bloky za den.
✔ Osvojte si techniku POMODORO
Pomodoro je druh organizace času, kterou vynalezl Francesco Cirillo. Využívá techniku rozdělení úkolů na části, které jsou oddělené přestávkami. Nejdelší hranice efektivního soustředění se pohybuje průměrně okolo 50 minut s tím, že odpoledne se tato hranice posouvá dolů. Nastavte si budík třeba na 40 minut usilovné práce a 10 minut přestávky. Pozor! Tato přestávka by neměla sloužit k uspokojení absťáku po sociálních sítích. Běžte si třeba udělat kafe, projít se, protáhněte se apod…Pokud vás v usilovné práci vyruší jiná myšlenka, poznačte si ji na papír, ale dál se jí nevěnujte.
✔ Vypněte si data a schovejte si telefon na místo, kde na něj neuvidíte. Víme, že to může být tím největším oříškem, ale „fear of missing out“ není na místě. Pokud je něco skutečně zajímavého, tak to na vás počká 🙂
✔ Naučte se meditovat. S pravidelnou meditací se naučíte mnohem lépe zvládat stres, budete se lépe soustředit a může ve vás probudit nečekanou kreativitu. Nezapomínejte, že péče o duševní zdraví je stejně důležitá jako starost o zdraví fyzické.
Nebojte se vyzkoušet pracovat v klidu a nerušeně na jednom úkolu. Výsledek bude stát za to.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account