Omezí vás v cestování nutnost roušek? Kutná Hora ještě minulý týden tuto nutnost měla, ale přesto jsme se vydali navštívit klenot pozdní gotiky CHRÁM SVATÉ BARBORY.

Kutná Hora je historicky známá těžbou stříbra, díky níž se počátkem 14. století stala hospodářským centrem českého státu. Pozemky, na kterých vznikaly hornické osady a z nich později i samotné město, patřily řádu cisterciáků. Ti měli svůj klášter s katedrálou v nedalekém Sedlci. Kutnohorští měšťané se chtěli vymanit z jejich vlivu. Rozhodli se založit Bratrstvo Božího těla, které se ujalo prvních kroků směřujících k zahájení stavby nového chrámu, jehož nádhera by vyjadřovala slávu a bohatství stříbrné Kutné Hory i hlubokou zbožnost jejích obyvatel. Vykoupili od pražské kapituly pozemky za hranicemi města. Pro stavbu vybrali místo, kde dosud stávala hornická kaplička sv. Barbory. Ta byla zachována v blízkosti chrámu až do roku 1626.

Chrám byl zasvěcen panně Barboře, raně křesťanské mučednici, která je vyzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků. Právě horníci se svou tvrdou a nebezpečnou prací nejvíce zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály, kterou věnovali své svaté ochránkyni.

Legenda o svaté panně Barboře

Barbora byla dcera zámožného pohanského kupce Dioskura. Žila téměř před dvěma tisíci lety v tehdejší římské říši. Byla to doba, kdy lidé měli rádi přepych a zábavu, bohatí žili bezohledným životem a málokdo se staral o ostatní. Barbora ale chtěla žít životem, který nebude prázdný, a hledala něco, co by mu dalo smysl. Setkala se s křesťany, kteří byli tehdy pronásledováni a za svou víru umírali. Barbora se rozhodla, že chce náležet jen Kristu. Její otec se však křesťanů bál, a když se dozvěděl, že se Barbora nechala pokřtít, zavřel ji do věže. Ji to ale neodradilo, naopak rozjímala o Kristu a čerpala tak sílu, aby pro něho dokázala snést všechno, studovala Kristovo učení a nacházela v něm útěchu. Dokonce dokázala sjednat proražení třetího okna ve věži, ve které byla uvězněna. Barbora chtěla, aby jí tři okna připomínala Nejsvětější trojici, v jejíž společnosti toužila žít. Dioskorus ji, v zoufalé snaze zlomit její přesvědčení, vydal soudu, který ji nechal mučit. Barbora se přesto své víra nevzdala. Její otec byl tak rozzuřený, že jí nakonec sám sťal hlavu. Vypráví se, že když Barboru vlekli na popraviště, zavadila lemem svých šatů o keř. Na sukni jí zůstala malá větvička. Když pak zemřela, na této suché větvičce vykvetly bílé kvítky. Ty připomínají její statečnost, nevinnost a víru.
Zdroj obrázků: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account