Korua rozhodně není měnou, která by na starém kontinentě převládala. Takovou roli plní v dnešní době euro. Platit jím můžete už v devatenácti státech Unie a v šesti mimo ni) Monako, San Marino, Vatikán, Černá Hora, Kosovo a Andora).
Oproti tomu korunu musíte mít přichystanou v peněžence jenom v pěti zemích současné Evropy a to v České republice, Dánsku, Norsku, ve Švédsku a na Islandu. Ptáte se, proč v tolika severských zemích? V letech 1873 až 1923 fungovala mezi Dánskem a Švédskem Skandinávská měnová unie. V té době byl Island součástí Dánska a Norsko v soustátí se Švédskem. Po rozpadu unie sice měly tyto státy už své vlastní měny, ale všechny si pro ně ponechaly stejný název : koruna.
Na našem území byla koruna coby základní peněžní jednotka zavedena roku 1892. Nahradila tehdy rakouský zlatý. Se vznikem Československa měl být název platidla změnen – mezi návrhy byl lev, frank, hřivna nebo sokol. Ale zatímco si Rakousko v roce 1924 vybralo šilimk, u nás jsme zůstali u koruny. Dokonce i Slováci ji po svém osamosastnění používali až do prosince 2008, než přijali euro.
A jak si vedou korunové měny dnes? Nejsilnější jak k euru tak k dolaru je dánská koruna, naopak nejhůř je na tom islandská.
Které země v Evropě používají jako platidlo korunu?
Domů » Které země v Evropě používají jako platidlo korunu?
0 Komentářů