Tak tento kostlivec se houpe na stromě na vysoké čedičové skále nad pravým břehem řeky Laby na zřícenině gotického hradu Střekov.
Tato zřícenina je jednou z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a labského údolí. Ke hradu jsme dojeli autem a zaparkovali na parkovišti před prvním nádvořím.

 
Po vstupu hlavním vchodem jsme si na nádvoří všimli vpravo restaurace Kovárna a prudkého skalnatého srázu se zříceninou, po levé straně jsou hospodářské budovy využívané jen z části k výstavám. Potom jsme prošli bránou na druhé nádvoří s terasou a restaurací Wágnerka, kde jsme si objednali zmrzlinu  a pití, zatímco jsme čekali na průvodce, který nás touto zříceninou provedl. Mezitím jsme se kochali krásným výhledem na labské údoí a kopcovitou krajinu Českého středohoří.
 

Spolu s průvodcem jsme navštívili rytířskou síň s vystavenými zbraněmi a brněními, místnosti s arkýřem, kapli, věžový palác se dvěma expozicemi a vystoupali jsme na 17 metrů vysokou hlásnou věž.
Hrad Střekov byl postaven ve 14.století za vlády krále Jana Lucemburského. Měl za úkol střežit labskou obchodní stezku a vybírání celních poplatků. Zanedlouho se stal šlechtickým majetkem, odolal útokům husitů a a koncem 15.století byl rozšířen. Během třicetileté války byl hrad pobořen a vypálen. V 19.století byl romanticky upraven a v současné době je ve vlastnictví rodiny Lobkoviců.

 
Dokonce i hudební skladatel Richard Wagner v romantických zákoutích prastaré zříceniny hledal múzu, zde se zahalil do prostěradla a shlížel do údolí na rozložité Ústí. Nakonec zde složil báseň, která se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser. Kromě něj Střekov učaroval Karlu Hynku Máchovi, Johannu Wolgangu Goethovi a Karlu Mayovi.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account