Na zahrádce se byliny větší péče nedožadují, stačí je jen zalévat, zato s těmi domácími je to o dost složitější.
Na velikosti záleží
Pokud budou rostliny zdobit váš okenní parapet, zvolte nádobu dost velkou. Bylinky sázejte do květináčů, které mají dostatečné otvory pro odvod vody. Nezapomeňte do nich dát ještě vrstvu písku nebo štěrku, který nedovolí, aby byly jejich kořeny podmáčené.
Zalévejte rozprašovačem
S výjimkou pažitky byste neměli semena vysévat příliš hustě, aby měly šanci vyvinout se v silné rostlinky. Podle výsevu se byliny dělí na ty, které klíčí na povrchu substrátu, a na ty, které vyrostou i pod tenkou vrstvou půdy. Zeminu nikdy nepěchujte a dbejte na to, aby zemina nebyla příliš vysoká. (0,5 cm) Zemina by neměla vyschnout, ale nesmí být ani příliš mokrá. V prvních dnech klíčení je ideální zalévání mechanickým rozprašovačem, protože nemají ještě kořínek. Pak můžete vodu lít do podmisky.
Prošlá semena nevyklíčí
Klíčivost u různých bylin se liší. Nejčastěji se pohybuje mezi 1 -2 týdny. Truhlíky se semeny můžete na první 2 týdny zakrýt sklem nebo folií. Přibližně za měsíc je možné rostlinky opatrně přesadit do zvolené nádoby. Dřevěným kolíkem si v novém substrátu připtavte díry, do nichž rostlinky usadíte. Aby byl výsev bylin úspěšný, je důležité použít čerstvá semena.
Na co pozor v obchodě
Úplným začátečníkům doporučujeme koupit již předpěstované bylinky. Rozhodně by to neměly být ty, které jsou v supermarketech vedle ovoce a zeleniny. Ty jsou pěstované jako spotřební zboží na krátkou dobu. Jestli se o to přesto chcete pokusit, tak je zbavte substrátu a přepravní nádoby a přesaďte je. Jinak začnou chřadnout a plesnivět. Jestli chcete mít záruku kvality, pak si pro ně dojeďte do zahradnictví, kde budou bylinky v optimálním substrátu a v potřebné kvalitě.
Sklizeň za slunce
Protože je většina bylinek původem ze Středozemí, bude se jim dobře dařit na slunci ( okno na jih nebo západ) s mírnější zálivkou. Přítomnost slunce mají rády oregano, levandule, meduňka, majoránka, rozmarýn a saturejka. Tyto druhy je dobré sklízet za plného slunce, protože tehdy je v nich obsah cenných látek nejvyšší. Jsou ale také druhy, kterým se bude lépe dařit ve stínu nebo či polostínu (máta, libeček).
Jak na bylinkovou zahrádku?
Domů » Jak na bylinkovou zahrádku?
0 Komentářů