Tak jsem tady opět a zpovídám pana Jana o Africe. Třeba zrovna vás zaujme a rozhodnete se tam strávit krásnou dovolenou.
První zastávka na naší cestě je Národní park Tsitsikamma, třetí nejnavštěvovanější park Jižní Afriky, jenž byl jako první svého druhu v roce 1964 vyhlášen národním parkem. Je to vlastně deštný prales, jakýsi zbytek dávných pralesních oblastí, kde ještě rostou vzácné, více než stoleté a 30 m vysoké stromy. Podle místních domorodců je park “místem, kde se zrodila voda“. Již téměř 50 let je Tsitsikamma národním parkem, v kterém zůstaly zachovány v malé části původní panenské lesy, dramatické pobřeží i divoké ústí řeky Storms. Na skalnaté výběžky v moři vede mnoho stezek včetně 42 km trasy Otter Trail (Vydří stezka) od ústí řeky Storms do Nature´s Valley. Projití této stezky zabere 5 dnů a můžete na ni vidět četné historické památky parku, khoisanské jeskyně i skalní umění.
Po dlouhá staletí tu žili khoiští pastevci, původní obyvatelé zdejšího kraje, v souladu s přírodou. Svůj kraj nazývali Outeniqua (Muž obtížený medem) a považovali ho za skutečný ráj na zemi. Když na toto území v 18. století dorazili dřevorubci, pro krajinu byli učiněnou pohromou. Lesy vykáceli a původní obyvatelstvo vyhnali. To co tu dnes zbylo je jen pozůstatkem obrovských pralesů, které pokrývaly celou tehdejší krajinu.
Tsitsikamma – toto neobvyklé slovo vyjadřuje jiskření vod, šumění deště, bublání potůčků či hukot vodopádů. Při procházce pralesem jsme po vyznačené stezce došli ke stromovým velikánům. Vzhlížíme do koruny Big Tree (yellow wood) – jednoho ze zdejších stromů, jehož věk se odhaduje na 800 let. Tento strom má objem dřeva 53 m3. Ve vzrostlém lese roste 80 druhů stromů, různé druhy voňavých květů, tenké kmínky deštníkových palem, divoce rostoucí banánovníky a samozřejmě nechybí ani hmyz. Vracíme se z pralesa a jen o pár kilometrů dále hodláme navštívit největší komerční bungee jumping na světě, kde se skáče z 216 m vysokého mostu přes řeku Bloukrans. Sledujeme odvážlivce, kteří se registrují v kanceláři u společnosti, která bungee jumping provozuje. Tak co, odvážili byste se ? Další pokračování zase zítra nebo v pondělí 🙂
O cestování po Africe se dozvíte na www.afronatur-cestovani.cz
Cestování po Jihoafrické republice 4 díl
Domů » Cestování po Jihoafrické republice 4 díl
0 Komentářů