A opět jsem tady s panem Janem, tentokrát to bude o parku se zvířátky 🙂
Addo Elephant National Park 
“Rada starších“ rozhodla, že jsme dlouho neviděli zvířátka, a proto pojedeme do sloního parku Addo Elephant National Park.  V parku musíme být co nejdříve, protože zvěř je aktivní hlavně v časném ránu a pozdním odpoledni, kdy není tak velké teplo. V minulosti žili sloni na celém území kapské provincie, ale po příchodu osadníků byli vyhubeni, protože ničili zemědělská políčka i usedlosti tehdejších osadníků. V roce 1919 byl jistý major Filip Pretorius pověřen k lovu slonů. Za jedenáct měsíců tento lovec ulovil 120 kusů tlustokožců a v hustých pralesích v okolí Adda zůstalo stát posledních 15 vystrašených sloních jedinců.
V roce 1931 se velká část veřejnosti přiklonila na stranu slonů a vyčlenila 68 km2 buše k založení parku Addo. Z této oblasti však sloni vycházeli ven a plenili farmářům jak jejich úrodu, tak i domy. Proto došlo k postupnému oplocování tohoto území a lidé i sloni byli od sebe bezpečně odděleni. V současné době má  Addo Elephant NP rozlohu 168 000 ha a pobývá v něm kolem 700 kusů slonů. Výhodou Adda je ta skutečnost, že na celkem malé ploše mohou návštěvníci vidět tzv. velkou pětku (slon, nosorožec bílý, kaferský buvol, lev a leopard). Zajímavostí parku je také to, že návštěvník může v jeho mořské části vidět i velrybu jižní a žraloka bílého. Mylně se o tomto složení v mnoha publikacích uvádí, že jde o velkou sedmičku. 
U tohoto členění se na chvilku zastavíme. Výše popsaná “velká pětka“ byla kdysi dávno složena samotnými lovci. Ulovením velké pětky se totiž lovec nesmazatelně zapsal do jakési top společnosti lidí lovících v Africe. Tito lovci prokazovali obrovskou odvahu, vytrvalost, sebeovládání a pokoru. Nepoužívali auta, neměli dokonalé zbraně a podmínky pro lov byly sparťanské. Následně byl do společnosti této zvěře přiřazen hroch – mluvíme tedy o nebezpečné šestce. Naposledy do toho společenství přibyl krokodýl nilský a od té doby ji nazýváme zvlášť nebezpečnou “sedmičkou“.
Addo Elephnat NP je jedním z nejlepších míst v Africe pro fotografování slonů. Při jejich focení však rozhodně v autě nemějte žádné citrusové plody, protože je sloni milují a při snaze dostat se k nim vám mohou ublížit nebo zdemolovat auto. Za západu slunce se vracíme z parku zpět, jsme plní dojmů . V parku se totiž mimo dvou míst označených cedulí “na vlastní nebezpečí – danger animals“ nesmí vystupovat 
Další díl budeme vyrážet směrem na Kapské město po Garden Route (Zahradní cestě) vinoucí se po pobřeží Indického oceánu do městečka George. Na této 200 km dlouhé cestě nás čeká několik zastavení ve vyhlášených turistických centrech. 
Tak už víte, na co se těšit. Afrika je nádherná země, kde se dá dělat ledacos.
Více se můžete zeptat zde www.afronatur-cestovani.cz   

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account