Ocitáte se v bodě, kdy po Vás společnost chce zaslat Váš životopis. Jak ho ale napsat tak, aby se v něm personalista dobře vyznal, pochopil, jaké máte zkušenosti, a získal pocit, že jste právě Vy jeho pravým kandidátem? V tomto článku Vám přinášíme několik podstatných rad.
1. Méně je více
Pravděpodobně máte na srdci několik svých zkušeností a znalostí, které chcete prezentovat, ale věřte, že snaha dostat vše na jeden papír se u životopisu příliš nevyplácí. Životopis je Vaší vizitkou, jejíž podoba dost možná rozhodne o další profesní budoucnosti. Při jeho psaní se musíte soustředit na to, kdo ho bude číst – takže personalisté. Těm, ale chodí několik životopisů denně a nemají prostor studovat každý životopis 2 hodiny. Tato vizitka proto musí být jasná a dobře strukturovaná, tak aby zaujala během 20 sekund.
 
Mobirise
 
2. Jako první uveďte své osobní údaje 
Do horní části svého životopisu vždy uvádějte své osobní údaje (dbejte na jejich aktuálnost). Své jméno a příjmení nezkracujte, datum a rok narození uvádět nemusíte, ale pokud jej uvést chcete (a doporučujeme to), tak jej pište pravdivě a celé, např. 8. února 1984. Jako adresu vždy sdělte tu, na které momentálně žijete. Problém by mohl být, pokud uvedete trvalé bydliště třeba 300 km od místa, kde se ucházíte o práci, ale nežijete tam. Může nastat to, že Vás kvůli lokalitě personalista zavrhne, bez toho aniž by tuto skutečnost ověřil. Co se týče telefonu, napište to číslo, na kterém jste nejčastěji k zastižení. Pokud uvedete pracovní telefon a ve firmě přestanete pracovat, tak si ho v životopise nezapomeňte změnit. Asi není Vaši cílem, aby Vám personalisté volali do bývalé práce :-). Poslední věc k osobním údajům – za žádných okolností nedoporučujeme uvádět emaily typu pusinka93 apod…Chcete přeci působit seriózně.
3. Vždy uvádějte relevantní praxi
Pokud se hlásíte na pozici datového analytika (třeba i juniorního), tak nikoho moc nezajímá, že jste v létě brigádničili za zmrzlinovým barem. Místo tohoto údaje si ušetřete místo třeba na to, že jste během studia dělali analýzy pro nějaký menší subjekt apod…Pokud jste to ovšem skutečně dělali. Zkušenosti uvádějte chronologicky, tak aby nahoře a nejviditelněji byla uvedena Vaše aktuální nebo poslední pozice a společnost. Pracovní náplň shrňte v bodech a vypíchněte v ní to nejdůležitější. Cílem je, aby si personalista byl schopný představit, čemu jste se na pozici věnovali. Podrobnosti mu už vysvětlíte při osobním setkání. Máte na dané pozici nějaký velký úspěch, zvládnutý projekt nebo velké navýšení prodeje? Pak to do této části rozhodně dejte – opět v bodech, cílem není udusit personalistu informacemi, které si třeba ani nepřečte.
4. Vzdělání
Uvádějte nejvyšší dosažené vzdělání, společně s univerzitou, fakultou, oborem a rokem ukončení. Pokud jste student, tak je tato část pro Vás extrémně důležitá. V takovém případě zařaďte do životopisu ihned za osobní údaje. Co dělat, pokud jste studium nedokončili? Tím, že se k tomu přiznáte rozhodně nic nepokazíte. Obzvláště pokud pro Vás bylo nějakým způsobem obohacující a neukončili jste ho hned po prvním semestru :-). Do části vzdělání zapište také významné kurzy nebo rekvalifikace, kterými jste si prošli – tím myslíme ty, které jsou zakončeny certifikátem nebo zkouškou.
5. Další znalosti a dovednosti
Tuto část doporučujeme v rámci možností přizpůsobit pozici, na kterou se hlásíte. Rozhodně sem patří to, že vlastníte řidičský průkaz a další. To, že umíte užívat internet, se už dnes bere jako běžná a nutná dovednost, nikoliv jako Váš plusový bod. U této části se také zamyslete nad oblastmi, ve kterých vynikáte. Vše ale uvádějte pravdivě, protože je dost pravděpodobné, že tyto vlastnosti bude personalista na pohovoru zkoumat.
6. Životopis je Vaší vizitkou, která rozhoduje o Vaší kariéře
Životopis Vás prodává, proto dbejte na gramatickou správnost a vhodnou volbu grafiky. Je to dokument, který má personalisty přesvědčit o tom, že právě Vy jste ten, koho hledá. Pište ho přehledně, jasně a strukturovaně. Fotografii dávejte v přiměřené velikosti a teď pozor! Nevkládejte fotky z dovolené apod….Vybírejte seriózní fotografie, které Vás představí jako člověka, který k práci přistupuje se vší zodpovědností.
Ta nejdůležitější rada na závěr zni: Hlavně v životopise nelžete. Lež má krátké nohy a mohli byste si zavřít dveře do zajímavých firem. Nevíte si dál rády? Neváhejte se na nás obrátit.
Jsme v tom společně.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account