Plánujete se zadlužit? Marcela Hrubošová poradí jak, aby vás dluhy nezahubily.

Plánujete půjčit si, ale strach z dluhů vám nedá spát?

Dluhy nejsou nic příjemného, nicméně zadlužit se dá i chytře a bez toho, aby vás přivedly k zoufalství. Jak na to, poradí autorka a zakladatelka serveru Finance pro radost Marcela Hrubošová.

Otázka:
Řeším poměrně naléhavou otázku, zda-li se zadlužit nebo ne. Vyrostla jsem v rodině, kde rodiče byli striktně proti dluhům, dnes si ale život bez nich neumím představit. Copak se jinak dá našetřit z běžné výplaty na byt, auto a jiné věci denní potřeby? Jak dlouho bych na ně musela čekat? Zajímá mě, jak se finanční expertka dívá na dluhy a jak k nim přistupovat, aby mě nezničily.

Odpověď:
Dlužit je dnes běžné a ve své podstatě na tom není nic špatného. Na jedné straně jsou ti, kdo peníze půjčují (například banky, finanční instituce či splátkové společnosti) za účelem zhodnocení prostředků, které aktuálně nepotřebují, na druhé straně pak někdo, kdo má určitou potřebu, ovšem chybí mu prostředky k jejímu pokrytí. Jedná se o výměnný obchod, kde zbožím jsou peníze. Co je však při tomto obchodování velmi důležité? Aby obě strany měly stejné informace a znalosti a vzájemně se ve vztahu neobelhávaly a netěžily z neznalosti a neschopnosti jedné z nich posoudit dopady uzavření smlouvy o půjčce v důsledku nedostatečné finanční gramotnosti.

Sestavila jsem pro vás pět jednoduchých rad, jak na dluhy, aby vás nepřeválcovaly:

Udělejte si přehled výdajů a příjmů

Než si půjčíte finanční prostředky, udělejte si jednoduchý přehled o stavu svých financí, abyste věděla, zda máte a budete mít na jejich včasné a řádné splacení. Je vhodné počítat s rezervou pro případ nenadálých událostí jako je například nemoc či ztráta zaměstnání, které znamenají značný výpadek příjmů.

Zadlužte se s rozumem

Půjčky nejsou špatné, když se budete řídit jednoduchým pravidlem: rozumné je zadlužit se pouze kvůli něčemu, co budete používat ještě v době, kdy zaplatíte poslední úvěrovou splátku. To se týká například bydlení, ale rozhodně ne dovolené nebo dárků, ze kterých vám zbudou jen fotky a – dluhy!!!

Vyberte si správného partnera

Věnujte dostatečný čas výběru partnera, od kterého si půjčujete. Pamatujte, že čím “rychlejší peníze” tedy čím rychleji je získáte, tím větší nebezpečí může číhat při jejich vracení a užití. I protistrana, která vám peníze půjčuje, by se měla zajímat, co jste za člověka a zda jste dostatečně movitá, abyste jí prostředky včas a řádně vrátila. Pokud vám půjčí peníze hned na první schůzce, vězte, že je to něčím vykoupeno, obvykle například vysokým úrokem, vysokými smluvními pokutami, zajištění nesplácení půjčky směnkou a podobně.

Nechte si vše řádně vysvětlit

Ptejte se na všechny závazky a povinnosti, které vám z půjčení peněz plynou. Pokud jsou na vás informace složité nebo je jich moc, nechte si sepsat jednoduchý přehled nejdůležitějších bodů. Vždy dbejte na správné nastavení splácení půjčky. Zejména první platbu (splátku) si hlídejte a nechte si potvrdit, že byla řádně připsána, vyhnete se tak mnoha nepříjemným překvapením v budoucnu.

Problémy se splácením řešte ihned

Nestrkejte hlavu do písku, protože dluhy na vás s radostí počkají a za dobu vaší nečinnosti se mnohonásobně zvýší o takzvané příslušenství – úroky z prodlení, pokuty, penále a jiné. Když kontaktujete věřitele s prosbou, že nemáte na zaplacení, vždy existuje možnost jak se dohodnout, například na odkladu splátek, jejich snížení nebo konsolidaci – sloučení víc půjček do jedné.
Marcelu Hrubošovou najdete na www.financeproradost.cz nebo http://akademie.financeproradost.cz.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account