Věnovat energii hrám s dětmi je někdy náročné. Nenabízejte jim ale za ni jen televizi.
5 tipů, jak omezit negativní vliv sledování televize
V současném hektickém životním stylu je pro mnohé rodiče obtížné najít si vždy čas a energii na hry s dětmi. Velké množství rodičů používá televizi jako náhražku jejich vlastní péče ve chvíli, kdy potřebují doma něco udělat nebo si odpočinout. Nebo dokonce nemají vůbec chuť se dětem věnovat. Ovšem sledování televize může mít nežádoucí dopad, o kterém si přečtěte v mém článku
Víte, jak vás ovlivňuje televize?
1. Vybírejte, jaké programy sledovat. Omezte reklamy, nejlépe si zajímavé filmy nebo dokumenty předtočte a poté pouštějte bez rušivých reklam, které mohou děti velmi ovlivňovat. Také si můžete pořídit televizi s čipem, díky němuž budete moci blokovat programy obsahující např. násilí nebo sex.
2. Omezte dobu sledování televize. U dětí do dvou let věku je nejlepší se televizi vyhnout úplně. U starších dětí omezujte celkovou dobu strávenou u televize na hodinu až dvě denně.
3. Televizi mějte v obývacím pokoji, kde je snadnější ji mít pod dohledem. Nedávejte televizi dětem do pokoje.
4. Dívejte se na televizi společně a bavte se o daném programu, abyste poznali, jaké z něj má dítě dojmy. Vysvětlili mu, co je skutečnost a co ne a zahnali jakékoli strachy. Probírejte i témata jako násilí, sex, kouření, alkohol, jídlo a drogy. Diskutujte o tom, jak jsou v televizi zobrazovány a vysvětlete své vlastní hodnoty.
5. Podporujte jiné možnosti zábavy a jděte příkladem: omezte programy, které vy sami sledujete. Místo vytvoření návyku na sledování televize pomáhejte dítěti vyvíjet jiné činnosti, např. hrát si s dětmi, číst, zpívat, tančit, věnovat se umění, pomáhat vařit, aj.
Dopřejte svým dětem dostatečný prostor pro kreativní hru, která snižuje napětí a v níž se děti realizují. Plnohodnotně strávený čas s vašemi dětmi se vám v budoucnu mnohonásobně vrátí.
Zdroj foto: Pixabay.com