10 JEDŮ V BĚŽNĚ POUŽÍVANÉ KOSMETICE ANEB PRAKTICKÝ PRŮVODCE NEBEZPEČNÝMI LÁTKAMI DO PENĚŽENKY

 

 
 
Po narození dětí se autoři článku začali blíže zajímat o složení dětské kosmetiky. Regály obchodů plní výrobky předstírající, že jsou přírodní. Když se ale podíváte na jejich složení, vyskočí na vás termíny jako paraben, glykol, dimethicon a další složky znějící chemicky. Ohledně složení kosmetiky jsme záhy dospěli k Sókratovu: Vím, že nic nevím. Co s tím a kde hledat? Zatímco k problematice škodlivých látek v potravinách (hlavně éček ), je k dohledání již celkem dost informací, u kosmetiky je tomu naopak. Nepodařilo se autorům článku najít žádné místo, kde bychom jako neodborníci v chemii získali komplexní informace, abychom mohli vyhodnotit, zda jsou konkrétní složky syntetické nebo přírodní a které mohou škodit našemu zdraví. A tak jsme začali sbírat informace z různých zdrojů v Čechách i v zahraničí, pomalu jsme získávali základní orientaci a přesvědčení, že naše děti i sebe chceme zatěžovat chemií v kosmetice co nejméně. Překvapilo nás, kolik lidí toto téma zajímá, a přitom tápou stejně jako auto¨ři. Proto jsme dospěli k závěru, že uspořádí nashromážděné informace, dájí jim srozumitelnou formu a poskytneme je dál těm, kteří se nechtějí rozhodovat na základě masáže reklamy kosmetických firem, ale sami přemýšlejí a nejsou lhostejní k tomu, co přináší svému tělu i životnímu prostředí. Rozhodli se tedy, že nám přinesou témata, abychom byli schopni sami zkontrolovat obsah kosmetických produktů, které používáte zjistili možné nežádoucí účinky některých složek v běžně používané kosmetice mohli se svobodně a informovaně rozhodnout, zda danou kosmetiku používat, či nikoli. Doufají proto, že jejich e-book pro nás bude přínosem.
 
Lidský vzhled je výhodný bussines Používání kosmetiky je dnes nedílnou součástí civilizace a našeho každodenního života. Fyzický vzhled hraje prakticky hlavní roli v naší komunikaci se světem kolem nás, v moderní době je v mnohém přeceňován a je mu proto věnována veliká péče. Na to reaguje trh, kosmetické firmy nás zavalují nabídkou obrovského množství zázračných produktů, pomocí nichž spolehlivě dosáhneme dokonalosti, reklamní masáž působí ze všech stran. Cílem autorů článku  není pouštět se do kritiky tohoto jevu moderní společnosti, spíše chtějí navodit do problému, který si řada z nás jednoduše neuvědomuje Otestujte si, kolik kosmetiky používáte Jen se zkuste sami zamyslet a spočítat si, kolik kosmetických přípravků denně na sebe aplikujeme. Pro názornost dali dohromady vše, co nás v péči o tělo ženy napadlo. Zkuste si sama spočítat, co vše a jak často používáte: Čištění pleti: čistící mléko, tonikum, denní a noční krém, oční krém, odličovač, maska, peeling Péče o vlasy: šampón, kondicionér, lak na vlasy, gel, maska / kúra na vlasy Make-up: make up, pudr, korektor, řasenka, stíny, lesk/rtěnka, bronzer Péče o tělo: tekuté či tuhé mýdlo/sprchový gel, tělové mléko Ostatní péče: krémy na zpevnění a proti celulitidě, krémy po a na opalování, krém na ruce, lak na nehty, odlakovač, parfémy, deodoranty, antiperspirant, zubní pasta, ústní voda, přípravky na a po holení, samoopalovací prostředky. K jakému číslu jste dospěli? Je to celkem překvapivé, že? Pro srovnání: dospělá žena (a nejen žena) používá denně v průměru 9 až 12 výrobků, dospívající mládež často až 17 produktů. Takto pak používáme kosmetiku mnoho let prakticky celý život.
 
PŘES KŮŽI SE DO KREVNÍHO OBĚHU VSTŘEBÁ AŽ 60% LÁTEK Jak funguje lidská kůže? A co na to naše tělo? Pro odpověď musíme zabrousit pro změnu do školy, konkrétně do biologie. Kůže je orgán, který pokrývá tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m², a to z ní dělá největší orgán lidského těla. Kůže má mnoho funkcí, zejména pak: zajišťuje ochranu před vnějším prostředím, zejména před fyzickými, chemickými a dalšími vnějšími útoky; vylučuje toxické látky a plyny z těla, často signalizuje vnitřní problémy těla. přes kůži se do těla vstřebávají různorodé látky, z kosmetiky, ovzduší, oblečení, čistících prostředků atd. Množství vstřebaných látek je značně ovlivněno zdravotním stavem pokožky. Zatímco zdravá kůže vstřebá menší množství, poškozená kůže má velké resorpční schopnosti, což může vést k velkému průniku látek do těla, rozvoji infekcí apod. Tímto způsobem může do těla proniknout až 60% aplikovaných látek. Přes kůži se vstřebané látky dostávají do krevního oběhu a odtud do celého těla. Část látek vyloučíme, část však zůstává v našem těle a může zatěžovat životně důležité orgány či působit řadu dalších problémů. Přes kůži se vstřebávají různé chemické látky z různých zdrojů (oblečení, ovzduší) a kosmetika představuje jeden z nich.
 
Běžně používaná kosmetika obsahuje velký podíl chemických látek (někdy i 100%), z nichž některé mohou poškodit lidské zdraví. Argumentem výrobců bývá, že složky splňují legislativní požadavky a vyskytují se v minimálním, tedy neškodném množství, např. do 1%. V dnešní době je člověk současně vystavován desítkám, dokonce stovkám nejrůznějších chemických a cizorodých látek, z nichž se mohou stát jedy. V jejich konečném působení se uplatňuje tzv. koktejlový efekt. To znamená, že látky ve směsi navzájem posilují svou toxicitu. Nebezpečná látka ve směsi s jinou toxickou látkou působí již třeba v tisíckrát nižší koncentraci, než když se vyskytuje samostatně. Zde je jeden příklad: Koktejl obsahující malou dávku rtuti, která by zabila jednu ze 100 krys, a dávku hliníku, která by zabila rovněž jednu ze 100 krys, má překvapující účinek: zemřou všechny krysy. A teď se autoři vrací k nám a aplikaci 9 až 12 kosmetických výrobků denně. To je naprosto nekontrolovatelný koktejl, že? Ten byste si v baru rozhodně neobjednali.
PARABEN JAKO MARKETINGOVÝ NÁSTROJ
Co to je vlastně kosmetika? Kosmetický přípravek je evropskými předpisy definován jako jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů. Některé chemické složky kosmetiky jsou podezřelé z karcinogenity, ovlivňování hormonálního systému či poškozování jater, ledvin apod. Kosmetické giganty si tuto skutečnost velmi dobře uvědomují, je to však dobrý business.
Obdobný marketingový trik je prezentování výrobků za přírodní či bio, ať již výslovně nebo za obrázkem květin apod. Ne zřídka se jedná o produkty, které obsahují velmi nízké procento přírodních či bio složek (problematice vymezení termínu přírodní a bio se budeme věnovat v jedné z dalších kapitol. Není BIO jako BIO). Zákazník je tak svým způsobem klamán. Doporučujeme i v případě těchto produktů studovat složení (zvané INCI podrobněji). Nemalá část zákazníků již dnes řeší složení jídla, zda neobsahuje éčka či jiné chemické látky, často kupujeme potraviny v biokvalitě. Proč ale kupovat biokosmetiku? Optikou výše uvedených informací lze konstatovat, že kosmetika je svým způsobem také jídlo pro pokožku, vyživuje ji, pěstí, ale může také škodit. Nepodléhejte proto masáži reklamy a prostudujte si složení kosmetiky. Autoři nám zkusí pomoci, jak se v tom orientovat.
 
Otrávená z parfémů
 Dalším tématem jsou syntetické vůně a parfemace v kosmetice. Těchto složek je více než a 95% z nich je původem z ropy, mnohé z nich jsou toxické, alergenní, mnohé vázány na alkohol, který také může pokožku narušit a umožnit průnik látek z vnějšího prostředí do těla. Jako názorný příklad vysokého průniku chemických látek lze uvést každodenní rituál řady mužů, kteří aplikují po holení různé vody či krémy, narušenou pokožkou tak vesele proniká velká část chemie. Dalšími chemickými složkami jsou hormonální disruptory, chemické sloučeniny, které vstupují do našeho těla, napodobují přitom působení pohlavních hormonů (zejména estrogenu) a způsobují biologické změny.
 
Reklama se předhání ve vychvalování předností kosmetických výrobků, ale o jejich nebezpečí nic neříká. Chceme přece vypadat mladě a upraveně, nechceme kolem sebe šířit nepříjemný odér zapoceného těla, mít mastné vlasy a neupravené nehty. A tak se snažíme o své tělo co nejlépe pečovat. Používáme šampóny, kondicionéry, laky a tužidla, sprchové gely, make-upy, rtěnky a oční stíny. Ale také zubní pasty, výživné krémy, masky, tonika, kúry na omlazování. Pečujeme o své tělo o svoji pokožku, abychom vypadali co nejdéle mladě a svěže. Rodíme se s hebkou růžovou kůží bez vady a kazu, ale jak tělo stárne, stárne i naše kůže. Ztrácí původní hebkost, pružnost a mechanickou odolnost. Na kůži se odráží náš věk. Kůže ochabuje a objevují se skvrny, vrásky, rýhy, váčky a další vady a různé nerovnosti. Kůže je také zrcadlem našeho zdravotního stavu. Když se objeví ekzémy či různé formy akné, může to být upozornění na hormonální nerovnováhu či rovnou nemoc ledvin či jater. Ale je tu přece kosmetika, která vady kůže zakryje a jak nás přesvědčuje reklama, mnohé problémy zcela odstraní! Vlasy regeneruje do jedné minuty, vrásky odstraňuje do dvou týdnů a celulitidu po několika aplikacích. Pod palbou reklamy jsou zejména ženy. Která by odolala? A navíc je vše kontrolované a tudíž bezpečné. Už dávno jsme zapomněli, k čemu je mýdlo na něm se dá v koupelně leda tak uklouznout. K mytí pokožky užíváme sprchové gely, vlasy myjeme šamponem a ošetřujeme kondicionéry a tužidly, natíráme se tělovými mléky a krémy, jdeme-li do společnosti, nelze zapomenout na rtěnku či oční stíny. Nepohrdneme ani řasenkou a dalšími rafinovanými prostředky na zvýraznění našeho vzhledu a skrytí případných vad. Večer všechny ty nánosy zase odstraníme a protože ne na všechny stačí voda, používáme další prostředky na odlíčení. Ale ani do lůžka neuléháme bez kosmetiky. Na noc je třeba pleť ošetřit výživným krémem! Račte si vybrat: na suchou pleť, na mastnou pleť a dokonce i na normální.
 
Kůže je důležitým orgánem lidského těla, který nás chrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí, zabezpečuje výměnu některých plynů a vylučuje z těla různé škodliviny. Ale je také branou vstupu mnoha látek do organismu. Protože mnohé kosmetické přípravky obsahují chemické látky, tyto pronikající přes kůži do krevního oběhu či lymfatického systému a odtud putují do celého těla. Ne všechny chemikálie obsažené v kosmetických přípravcích jsou ale bezpečné. Mnohé působí jako jedy. Nenechme se zmást tím, že hned po aplikaci nevyvolají otravu či jinou nepříznivou reakci. Pomalu se ukládají v orgánech těla a přispívají k pozdějším zdravotním problémům. Ne každá chemická látka je však stejně nebezpečným jedem. Rozdíly jsou opravdu velké. Jedy různě do těla pronikají a z těla se zase vylučují, různě se také v těle metabolizují a tím z nich vznikají látky jiné. Metabolity mohou být často nebezpečnější než původní látka. Rozdílný je také mechanismus, kterým v těle a jeho orgánech vyvolávají patobiochemické změny a způsobují otravu. Riziko poškození zdraví je u každého jedu jiné. Podívejme se na deset nejnebezpečnějších látek, se kterými se v kosmetických přípravcích často setkáváme:
1.     Laurylsulfát sodný (SLS) SLS (též laurylsíran sodný, dodecylsulfát sodný, E487) je syntetická povrchově aktivní látka ve formě bílého prášku, používaná jako zahušťovadlo, emulgátor a stabilizátor pěny. Nachází široké uplatnění jako levný a účinný čisticí prostředek v mnoha přípravcích každodenní potřeby, jako jsou například vlasové šampóny nebo zubní pasty. Je také obsažen v ústních vodách, tekutých mýdlech a sprchových gelech nebo gelech a pěnách na holení. Dráždí kůži, oči, sliznice a dýchací cesty. Při kontaktu s pokožkou může způsobit zvýšenou citlivost nebo vyvolat alergickou reakci. Způsobuje odlupování pokožky a vyvolává těžké kožní záněty. Při požití nebo vdechnutí je velmi toxický, protože se snadno vstřebává sliznicemi. Větší množství SLS způsobuje kašel, pálení v ústech a v krku, dávení, zvracení, dýchací obtíže a celkovou nevolnost. SLS ohrožuje také imunitní systém.
2.     Dimethicon (polymethylsiloxan, E 900) Dimethicon je opticky čirá, inertní, netoxická a nehořlavá syntetická polymerní organokřemičitá sloučenina. Je to jeden z mnoha typů silikonových olejů s širokým využitím v technice, zejména zdravotnické. V kosmetice a různých výrobcích se používá jako prostředek zabraňující pěnění při výrobě nebo použití a jako změkčovadlo a lubrikátor. Je častou součástí různých ochranných krémů, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Hodí se zejména k prevenci suché, drsné, šupinaté a podrážděné kůže. Specifické využití má ve vlasové kosmetice. Je přítomen v šampónech a kondicionérech a je tou složkou, která dělá vlasy lesklé a kluzké. Dimethicon je hodnocen jako hormonální disruptor. Zasahuje do hormonálních funkcí člověka a může narušit lidskou plodnost. Dimethicon také představuje nebezpečí pro životní prostředí. Jde o velmi stálou látku, v přírodě setrvává mnoho let a má tendenci k bioakumulaci.
3.     Ethylenglykol a polyethylenglykol Ethylenglykol je bezbarvá, sirupovitá kapalina sladké chuti. Tento dvojsytný alkohol nachází široké použití v řadě výrobků. Používá se k výrobě nemrznoucích kapalin, odmrazovacích prostředků pro automobily, letadla, letištní plochy a lodě. Dále v chladicích a topných systémech, hydraulických brzdových kapalinách, elektrolytických kondenzátorech, změkčovadlech, různých mořidlech apod. Je surovinou pro výrobu nátěrových hmot, laků, výbušnin a zejména polyethylentereftalátových lahví (PET). Ethylenglykol je nebezpečná jedovatá látka, která má na svědomí řadu lidských životů. K otravám dochází nejčastěji při požití látky. Otrava má třístupňový průběh: nejprve se dostavuje nevolnost, zvracení, slabost, zrychlené dýchání, podchlazení, obličejové ochrnutí, závratě, modrání rtů a nehtů a dezorientace, poté následuje metabolická acidóza spojená s kolísáním krevního tlaku, bušením srdce, bolestmi hlavy, poruchami artikulace a selháváním kardiovaskulárních funkcí a nakonec akutní selhání ledvin. Klinické příznaky otravy jsou vyvolány nikoliv samotným ethylenglykolem, ale jeho metabolity kyselinou glykolovou a kyselinou šťavelovou které vznikají z ethylenglykolu v játrech účinkem specifických jaterních enzymů. Ethylenglykol lze najít v řadě kosmetických výrobků jako jsou hydratační krémy, vlhčené ubrousky, desinfekční gely na ruce apod. I když vstřebávání ethylenglykolu kůží není velké, může vést k jejímu podráždění a poškození jater a ledvin.
4.     Propylenglykol Propylenglykol (propan-1,2-diol) je organická sloučenina ze skupiny alkoholů, podobná ethylenglykolu. Je to slabě viskózní kapalina bez barvy a zápachu. Látka má široké použití v mnoha technických aplikacích (nemrznoucí kapaliny, chladící směsi, potravinářské aditivum (E1520), v elektronických cigaretách, v medicíně jako lubrikant apod.) a v kosmetice zejména jako zvlhčovadlo. Propylenglykol bývá obsažen v šampónech, kondicionérech, deodorantech, pleťových krémech a maskách, pěnách a gelech na holení, v zubních pastách, či dekorativní kosmetice. Orální toxicita propylenglykolu je nízká a látka je považována za bezpečnou. I když výzkumy na laboratorních zvířatech prokázaly, že látka není zdraví škodlivá, není ani mutagenní ani karcinogenní, může být za určitých okolností pro člověka nebezpečná. Rizikovou skupinou by mohly být děti, těhotné a kojící matky a starší nemocní lidé. Propylenglykol vyvolává alergickou dermatitidu u lidí, kteří současně používají lokální kortikoidy.
5.     Parabeny, estery kyseliny para-hydroxybenzoové, jsou pro svůj antimikrobiální účinek nejčastěji používanými konzervačními činidly v kosmetice, farmacii a průmyslových produktech. Mezi nejvýznamnější patří methylparaben, ethylparaben, propylparaben a jejich sodné soli. Přestože parabeny jsou považovány za prakticky netoxické látky, každodenní používání kosmetiky s jejich obsahem může představovat určité riziko alergií a jiných zdravotních problémů. Bylo také vysloveno podezření, že by mohla existovat souvislost mezi používáním antiperspirantů a deodorantů s obsahem parabenů a rakovinou prsu. Novější farmakologický výzkum prokázal estrogenní aktivitu parabenů, což vrhá nové světlo na jejich zdravotní rizika. Možná spojitost parabenů s výskytem rakoviny prsu souvisí s používáním antiperspirantů v kombinaci s holením v podpaždí. Při holení vznikají drobná poškození kůže, kterými mohou parabeny snadněji vstupovat do těla. I když souvislost mezi parabeny a možností vzniku rakoviny prsu nebyla jednoznačně prokázána, opatrnost je namístě. Nedoporučuje se používat deodoranty a antiperspiranty ihned po oholení podpaží, aby se poškozená kůže stačila zhojit, a tím se snížilo vstřebávání parabenů lymfatickým systémem v podpažní jamce.
6.     Ftaláty Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové. Jsou hojně používány v průmyslu výroby plastů, zejména polyvinylchloridu (PVC) a jsou obsaženy v mnoha výrobcích pro zvýšení jejich ohebnosti a pružnosti. Fungují v nich jako tzv. změkčovadla. Ftaláty jsou však látky nebezpečné pro člověka, neboť způsobují řadu vážných zdravotních problémů. Patří mezi ně např. vrozené vady mužských pohlavních orgánů nebo nižší kvalita spermií. Jsou známy i jejich negativní účinky na játra, ledviny, plíce a srážlivost krve. Ftaláty jsou rizikovým faktorem vedoucím k rozvoji astmatu a alergií. Ftaláty patří mezi hormonální disruptory a výrazně narušují metabolismus hormonů. Ftaláty se objevují v hračkách a dětských výrobcích, dále ve školních pomůckách, v domácnostech, jako např. v plastových sprchových závěsech, ubrusech, ale také v kosmetice. Tam je sice jejich používání zakázáno, ale v levnější kosmetice se stále vyskytují. Zejména v antiperspirantech, deodorantech, lacích na nehty, šampónech, kolínských vodách a parfémech. Na etiketách se objevují pod zkratkami DEP (dietylftalát) nebo DBP (di-n-butylftalát). Ftaláty se mohou uvolňovat do kosmetických prostředků, které obsahují alkohol, ze stěn některých obalů z umělých hmot. Přímým kontaktem se sliznicemi jsou ftaláty přenášeny přímo do krve, což může nastávat například u různých gelových erotických pomůcek.
7.     Xylenové pižmo je synteticky připravená látka, která působí jako fixátor tím, že udržuje stálost vůně parfémů, deodorantů, osvěžovačů vzduchu, čistících prostředků apod. Na trh byla uvedena jako levná náhražka za přírodní pižmo (mošus), pronikavě vonící látku ze žláz kabara pižmového. V kosmetice se s xylenovým pižmem můžeme setkat všude tam, kde je žádoucí co nejdéle zachovat vůni výrobku. Toxicita xylenového pižma v testech na laboratorních zvířatech je sice nízká, ale látka je karcinogenní a její dlouhodobé působení na člověka, zejména v prenatálním a časném postnatálním období není známo. Působí jako hormonální disruptor a její používání by mělo být přísně regulováno.
8.       Galaxolid a tonalid jsou synteticky připravené látky ze skupiny polycyklických organických sloučenin, které podobně jako xylenové pižmo patří mezi fixátory vůně. Jsou proto používány jako vonné složky detergentů, parfémů, kosmetiky a ostatních produktů osobní hygieny. Působí také jako hormonální disruptory, exogenní látky, které účinkují jako hormony v endokrinním systému a narušují fyziologické funkce endogenních hormonů. Nepříjemnou vlastností těchto látek je skutečnost, že jsou chemicky velmi stálé a prostřednictvím odpadní vody z čistíren odpadních vod kontaminují vodní prostředí a posléze i půdu. Výsledkem je jejich stále narůstající akumulace v životním prostředí a jejich výskyt v potravních řetězcích. Tyto látky ze skupiny perzistentních organických polutantů (POP) lze najít nejen v povrchových vodách a rybách odlovených v řece, ale také v lidském těle a dokonce i v mateřském mléce. V současné době je obtížné najít v Evropě člověka, v jehož krvi není přítomen galaxolid nebo tonalid.
9.     Organické alfa-hydroxykyseliny (AHA) jsou přírodní organické látky. Mnohé z nich jsou obsaženy v ovoci, způsobují jeho kyselou chuť, a jsou proto označovány jako ovocné kyseliny. Např. kyselina glykolová, citronová, vinná, jablečná nebo mléčná. Tyto kyseliny nachází v poslední době široké využití v kosmetice. Uplatnění nachází zejména v tělových krémech. Dokáží totiž odstraňovat zrohovatělé vrstvy kůže, takže působí jako chemický peeling (odlupovač). Kyseliny účinkují tak, že narušují proteinové vazby mezi odumřelými buňkami na povrchu kůže, odstraňují je a odkrývají pod nimi buňky zdravé. Tento proces čistí ucpané póry, zlepšuje tonus pleti a vyhlazuje jemné vrásky. Současně odstraňuje drobné pleťové problémy (akné, zánětlivé pupínky, pigmentové skvrny). AHA mají též vysoký hydratační efekt a podporují tvorbu kolagenu, takže udržují pleť čistou a pružnou. Vypadá to jako nalezení elixíru mládí! V čem je tedy problém? Problémy jsou v podstatě dva. Prvý spočívá v tom, že pokožka je po ošetření krémem s obsahem AHA zbavena povrchových vrstev kůže. Protože nová pokožka je náchylná na pigmentaci, nesmí se po dobu až dvou měsíců vystavovat slunci. Regenerace a tvorba nového kolagenu v podkoží je pomalý proces a pokud není dokončen, sluneční záření může kůži poškodit. Nejvhodnější dobou pro chemický peeling je proto doba od podzimu do jara, kdy sluneční záření má malou intenzitu. Druhým problémem je, že dlouhodobé používání chemického peelingu vede k nevratným změnám na obličeji. Po několikaletém používání krémů s obsahem AHA vypadá obličej odule. Důvody tohoto nežádoucího účinku kyselin nejsou známy, proto je náprava obtížná. Při používání krémů s AHA je proto třeba se mít na pozoru. Jednotlivé přípravky mají různý obsah ovocných kyselin. Čím je procento vyšší, tím intenzivnější je jejich účinek, ale zároveň se zvyšuje riziko poškození pleti. Krémy s vyšším obsahem AHA proto patří výhradně do rukou dermatologů. Pro domácí použití se hodí přípravky, které obsahují okolo 12 % AHA.
 
10.  Imidazolidinyl-urea (Germal 115) a DMDM hydantoin Tyto dvě syntetické chemikálie jsou používány v kosmetických přípravcích jako velmi účinné antimikrobiální konzervační látky. Zajišťují jejich dlouhodobou stabilitu a použitelnost. Po parabenech patří k nejčastěji používaným konzervačním látkám. A protože parabeny nezískaly nejlepší pověst, jsou stále častěji nahrazovány právě imidazolidinyl-ureou a DMDM hydantoinem. Tyto látky však také nepatří mezi ty, jejichž použití by nebylo spojeno se zdravotními riziky. Jejich maximální povolená koncentrace v kosmetických přípravcích je proto jen 0,6%. U citlivých osob mohou přesto vyvolat alergickou kožní reakci a navíc uvolňují malá množství karcinogenního formaldehydu (tzv. formaldehydoví donoři). I se samotným formaldehydem se lze v kosmetických přípravcích setkat. Jsou to zejména laky a lesky na nehty, make-upy, přípravky na holení a dokonce i dětské šampóny.
 

Ještě se toužíte zkrášlovat nebo si raději dáte plátek okurky na čelo?
 
 
 
 
 
Zdroj: http://docplayer.cz/7945563-10-jedu-v-bezne-pouzivane-kosmetice-aneb-prakticky-pruvodce-nebezpecnymi-latkami-do-penezenky.html
www.biorganica.cz

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account