Ústecká nemocnice v pondělí oznámila první tři pacienty, kteří se vyléčili z nákazy koronavirem. Jejich léčba trvala dva týdny, přičemž první z nich trávili v nemocnici, poté se již zotavovali doma. Všichni tři měli mírný nebo středně těžký průběh nemoci. “Sráželi jsme jim teplotu, podávali kapky na kašel a na rýmu,” popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

Jak probíhala léčba pacientů, kteří se v pondělí vyléčili? 

První týden byli u nás na oddělení, protože měli potíže. Potom už byli v domácí izolaci. Když potíže odezněly a uplynula nějaká rozumná doba, kdy se dalo předpokládat, že se mohli viru zbavit, tak jsme je opakovaně otestovali a prokázali, že virus v jejich těle není.

O jaké potíže zpočátku šlo?

Byly to potíže, které většina lidí zná, protože je zažila v minulosti při nachlazení nebo chřipkovém onemocnění. Zpočátku to bývá horečnaté onemocnění spojené s kašlem a rýmou, může to provázet pálení v krku, bolesti svalů a kloubů, únava, horší dech a bolest na prsou. Tyto příznaky měli naši pacienti v mírné až středně těžké míře. Šlo o případy, které se dnes nechávají v domácí izolaci. Příznaky u nich po nějaké době samy odezní. 

Jak probíhala léčba?

Pomáhali jsme jim se zbavit příznaků, o kterých jsem hovořil. Sráželi jsme jim teplotu, podávali kapky na kašel a na rýmu. Když je to potřeba, tak se zavádí infuzí výživa. Pokud na to nasedne bakteriální infekce, tak jsou nutná i antibiotika. 

Lidé, o kterých se bavíme, měli ale pouze mírný až středně těžký průběh, i když se to samozřejmě těžko kvantifikuje. Zhruba po týdnu jejich potíže odezněly a v tuto chvíli jsou zcela bez projevů infekce. 

V čem by se léčba lišila, kdyby šlo o vážně nemocné pacienty?

Takoví pacienti mají větší potíže s dechem, dochází u nich k rozvoji zápalu plic. Je nutné, aby dostávali kyslík, nebo potřebují jiný způsob pomoci s dýcháním. Na to jsou různé techniky. Někteří pacienti mohou skončit na ventilátoru, čili na dýchacím přístroji, který jim musí s dýcháním pomoci. 

Pro naprostou většinu pacientů tedy neexistuje žádná léčba, která by zabíjela virus. Nakaženým je tak předepsána léčba, která jim pomáhá s příznaky a má zmírňovat průběh nemoci. S virem se pak musí vypořádat sami, musí ho zlikvidovat svou vlastní obranyschopností. 

Chtěl bych využít této příležitosti a znovu vyzvat všechny, kteří jsou nachlazení nebo mají nějaké chřipkové nebo respirační potíže, aby zůstali doma, nevycházeli, na nikoho neprskali a ani nejezdili hromadnou dopravou. A když už někam musí, aby si opravdu vzali ústenku. 

Pokud to váš zdravotní stav umožňuje, zůstaňte s onemocněním doma. Zůstaňte v posteli, uvařte si čaj, dejte si citron, vezměte si kapky na kašel a na rýmu a srážejte teplotu, pokud ji máte. Samozřejmě pokud byste se necítili dobře, měli jste pocit, že to nezvládáte a potřebujete lékaře, pak by samozřejmě celý zdravotní systém měl být připravený na to, vás přijmout. Jsme připraveni se o takové pacienty postarat. 

 

Ale ta pozitivní zpráva, kterou jsme chtěli předat, je, že se lze vyléčit a že u většiny lidí to dopadne dobře a uzdravených bude přibývat.

 
Titulní obrázek: Primář infekčního oddělení ústecké nemocnice Pavel Dlouhý | Foto: Krajská zdravotní, a.s.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account