Příbram proslavila těžba stříbra a posléze železných a uranových rud, proto nikoho nepřekvapí, že hlavním turistickým magnetem je Hornické muzeum s řadou nadzemních i podzemních expozic. Navštívit byste měli i Svatou Horu, jedno z nejznámějších mariánských poutních míst ve střední Evropě
. Příbram dnes již není městem hornickým. Zůstává však městem poutním a památníkem bohatých hornických tradic, svědectvím uranového průmyslu i protikomunistického odboje.
Co musíte vidět v Příbrami Nad Příbramí se rozkládá barokní poutní areál Svatá Hora, který v polovině 17. století vybudoval architekt Carlo Lurago. V areálu si prohlédnete rozlehlé ambity se čtyřmi nárožními kaplemi a poutní baziliku minor se stříbrným oltářem a gotickou soškou Panny Marie Svatohorské. V městské části Březové Hory leží Hornické muzeum; nahlédnete tu do stálých expozic i do báňských staveb, dokonce se můžete svézt důlním vláčkem k ústí 1 600 m hluboké jámy Prokop, nejhlubší šachty celého revíru.
Koho byste měli znát z historie Svaté Hory O sošce Panny Marie Svatohorské se říká, že ji z hruškového dřeva vyřezal sám arcibiskup Arnošt z Pardubic (1297– 1364), měl ji na oltáři v arkýři kaple a před smrtí ji daroval poutnímu místu na Svaté Hoře. Vyprávění starých pamětníků zřejmě jako první zaznamenal Bohuslav Balbín (1621–1688), literát, historik a zeměpisec, který patří mezi nejvýznamnější osobnosti českého baroka a mimo jiné působil několik let coby jezuitský kněz také v Příbrami.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account