František Kreuzmann se narodil 11. října 1895 v Plzni. Narodil se do herecké rodiny: jeho otcem byl známý herec Adolf Kreuzmann (1855 – 1939) a také sestra Anna Kreuzmannová (1899 – 1994) byla herečka. Kreuzmannova dcera Alena Kreuzmannová (1929 – 1993) zdědila po otci herecké buňky a proslavila se jak na divadelních prknech, tak v malých rolích ve filmu, televizi a dabingu. V rodinné tradici rovněž pokračuje Kreuzmannův vnuk František Kreuzmann ml. (* 1963). Po skončení studií studoval Kreuzmann nejprve soukromě herectví u samotného slavného herce Vendelína Budila.
Od roku 1913 působil u kočovných divadelních společností R. Morávka a J. Tuttra. Aby nemusel bojovat v 1. světové válce, pracoval ve Škodových závodech v Plzni (současně hrál také divadlo). Ale roku 1918 musel přesto narukovat. Po válce hrál v Plzni (1919 – 1923), v Národním divadle v Brně (1923 – 1926) a díky režisérovi Kvapilovi v Divadle na Vinohradech (1926 – 1940). 1. srpna 1940 byl angažován do činoherního souboru Národního divadla, kde působil a tvořil do své smrti v roce 1960.
Ze začátku byl Kreuzmann ovlivněn hlavně komediantstvím svého otce a realistickým uměním a úsilím o přesné a přesvědčivé ztvárnění postav Vendelína Budila. V Plzni a ještě Brně hrál i v operetě a zpíval v opeře (principál v „Prodané nevěstě“ atd.). Ačkoli se to málo ví, byl i skvělým zpěvákem, což dokazuje množství gramofonových desek, které v letech 1923 – 1932 nazpíval. Skvěle ovládal pohyb, lehkost, švih a tanec. Svoji fyzickou kondici si udržoval rovněž i sportem (hrál kopanou). V mládí hrál zejména komické a milovnické role v konverzačních hrách. Záhy se stal představitelem charakterních postav komického i tragického ladění.
Často byl obsazován do záporných postav, které se snažil odlišovat různými výrazovými prostředky. Skvěle ztvárňoval nesympatické postavy, různé intrikány, skrblíky, ramenáře, bařtipány, měšťáky, lidi ponížené, utlačené, pokřivené, jejichž víra v něco dobrého a jistého se proměnila v chladně necitelnou předpojatost. Výjimečně získal komickou roli. Jeho komického talentu však režiséři moc nevyužívali.
V letech 1936 až 1945 byl jedním z nejobsazovanějších českých herců. V roce 1938 účinkoval dokonce v devatenácti filmech. Z jeho významnějších (často záporných) kreací si v tomto období připomeňme: Josefa Kajetána Tyla v KARLU HYNKOVI MÁCHOVI (1937), zloděje psů Beznosku v Cikánově slavném BATALIONU (1937), mlynáře Brychtu ve Wassermanově dramatu LIDÉ POD HORAMI (1937), radního Šmejkala v komedii NAŠI FURIANTI (1937), chlípného otčíma ve Vávrově PANENSTVÍ (1937), zlého profesora Lejsala v komedii Martina Friče ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA! (1938), pana France v Lamačově LUCERNĚ (1938), podvodného Felixe z Hasenburka v kostýmní komedii Otakara Vávry CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH (1938), přísného profesora Tuříka z CESTY DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939), zamilovaného básníka z Vávrovy DÍVKY V MODRÉM (1939), chamtivého příbuzného Oskara v TETIČCE (1941), falešného hráče Pepu Hodka ze ŠŤASTNÉ CESTY (1943), úlisného podnikatele Anatola Kozla v Cikánově komedii U PĚTI VEVEREK (1944), podváděného konšela Zvůnka z Fričových POČESTNÝCH PANÍ PARDUBICKÝCH (1944) či cechmistra Karfa v ROZINĚ SEBRANCI (1945).
František Kreuzmann spolupracoval často také s rozhlasem („Bílá nemoc“, „Maloměšťáci“, „Tartuffe“) a později rovněž s televizí (JEN JEDEN DEN, LIŠÁK PSEUDOLUS). Roku 1953 se stal čestným nositelem Vyznamenání Za vynikající práci a obdržel také titul Zasloužilého umělce (1958). Na podmět své dcery Aleny Kreuzmannové sepsal své memoáry. Paměti však zůstali jenom v rukopise, a pouze část z nich byla otištěna ve Svobodném slově 17. října. 1970. Oblíbený představitel záporných hrdinů František Kreuzmann zesnul na samém konci roku 1960 28. prosince v Praze ve věku šedesáti pěti let.
11.10.1895 se narodil František Kreuzmann st.
-
Recenze knihy – Jatka
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Jak již název napovídá, kniha nebude provházkou růžovým sadem, ale jako všechny prozatím přečtené knihy od britského spisovatele Lee...
-
4. květen – Mezinárodní den hasičů
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Tušíte, co je proudnice, rozdělovač a savice? Pokud ano, zřejmě máte v blízkém okolí hasiče, ať už dobrovolného nebo...
-
Nekonečný příběh
JanaPecimuthova||Vypiš se z toho
John Lennon Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec....
-
1. září – VZPOMÍNÁME – Vladimír Brabec
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Právě dnes tomu jsou čtyři roky, kdy navždy odešel skvělý český herec a dabér pak Vladimír Brabec. Ten se...
-
7. 11. 2020 – kdo má dnes narozeniny?
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Dnes oslaví 41. narozeniny český herec a dabér Marek Holý. Nevím, jak Vy, ale já ho asi vůbec neznám....
-
10. listopad 1939 – premiéra filmu Eva tropí hlouposti
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
V roce 1939 bylo Nataše Gollové sedmadvacet let – a mezi sedmi hrdinkami, kterým toho roku propůjčila svůj šarm,...
-
7. srpen – Den odpuštění
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Velmi sympatický den, jen co je pravda. Možná je to pro Vás novinka, ale pokud jste na někoho hodně naštvaní...
-
Náhoda? Nemyslím si.
LenkaŠmidová||Vypiš se z toho
Znáte pojem “ZÁKON PŘITAŽLIVOSTI“ nebo jinak řečeno zákon rezonance? Funguje? Můj manžel chodil z práce někdy naštvaný. Občas jsem...