S blížícím se podzimem vyvstává opět otázka, jak nejlépe na zimu uchovat úrodu z našich zahrádek. A vzhledem k tomu, že “opakování, matka moudrosti”, jistě nebude od věci si pár takových rad připomenout.
O bramborách je známo, že se jim nejlépe daří ve tmě, chladu a ve vlhku. Výška vrstvy uskladněných brambor by neměla přesáhnout šedesát centimetrů. Ještě než brambory uložíte, vyplatí se vám nechat je tak dva týdny “vydýchat” v nějaké temné, ale dobře větratelné místnosti s teplotou okolo 17 °C. Hlízy tak sníží svou vnitřní vlhkost a utvoří pevnější slupku, která při skladování účinně zamezí možným skladovým chorobám.
Co když ale nemáte sklep, který nabízí ideální podmínky? Vyplatí se tedy nakupovat brambory do zásoby a dát je třeba do lednice? A můžeme konzumovat kousky s již naklíčenými hlízami, nebo je to pro náš organismus nebezpečné kvůli obsahu alkaloidů?
Před několika málo lety se na našem trhu objevil i skladovací pytel na brambory, který by je měl ochránit i v panelákových bytech. Pytel se na první pohled podobá těm obyčejným. Většina svrchní části je z juty, vršek z bavlny a spodní část ze stanoviny. Jakási podšívka je z netkané textilie. Ta zabraňuje průniku světla. Proti klíčení brambor pomáhá malý pytlíček naplněný kmínovou směsí, který je uvnitř ZEMBAGu. Výhodou také je, že materiály jsou pratelné.
Samozřejmě po omezenou dobu lze brambory uchovat na balkoně, sklepních prostorách bytů apod. Uchovávat brambory v ledničce se nedoporučuje, zejména pro nevhodnou teplotu, které jsou hlízy vystaveny.
Určité riziko představují brambory zelené nebo naklíčené. Mohou obsahovat látky – alkaloidy chakonin a solanin. Jejich požití v nadměrném množství může být pro lidský organismus nebezpečné. Proto před úpravou v kuchyni nazelenalou část hlízy odkrojíme a dáme stranou, při silném výskytu celou hlízu raději vyhodíme. Pokud jsou hlízy naklíčené, klíčky důkladně odstraníme. Za normálních podmínek se skutečně není třeba těchto látek obávat, protože se jejich případné zbytky v hlízách při vaření vyluhují,