Měli jsme o jednom srpnovém víkendu na hlídání malou 2,5 letou vnučku a jelikož chvíli neposedí, přemýšleli jsme, kam s ní na chatě vyrazit na malý výlet. A tak jsme si zase po čase vyjeli na Kost.
V minulých letech, ale i ještě letos na jaře byl hrad obehnán lešením, o to víc nás potěšilo a mile překvapilo, že práce byly ukončeny a hrad se opět může ukázat v celé své kráse.
Hrad Kost je považován za jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v České republice. Původ hradu se datuje do 14. století, kdy si Beneš z Vartemberka nechává na skalním ostrohu uprostřed tří údolí vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost v dobách, kdy jej obléhal Jan Žižka a po neúspěšném dobývání hradu prohlásil, že je pevný jako kost a ta prý patří psu. Pravdou ovšem zůstává, že samotný zakladatel hradu, hrabě Beneš, se do sobotecké zakládací listiny podepsal latinským přízviskem Benesius de Costy, což Češi při čtení zkomolili a přejmenovali ho na Beneše z Kosti.
V období vlády komunistického režimu byl hrad přeměněn v muzeum gotického a renesančního umění. Během té doby žila Anna Maria dal Borgo Netolická v Itálii a provdala se za Norberta Kinského, dalšího člena známého českého aristokratického rodu žijícího v exilu.
Po roce 1989 je majetek vrácen v restituci Giovannimu Kinskému dal Borgo, staršímu synovi Norberta Kinského a Anny Marie dal Borgo-Netolické.
Giovanni Kinský dal Borgo dal poté přepsat polovinou vlastnictví hradu na svého mladšího bratra Pia Kinského dal Borgo, a hrad v současnosti vlastní prostřednictvím akciové společnosti Kinský dal Borgo.
Hrad Kost je i nadále přístupný návštěvníkům, je možno si prohlédnout hradní paláce, zbrojnici, kapli sv. Anny, černou kuchyni, ale třeba i mučírnu. Prohlídku je možno si vybrat dle zájmu z několika nabízených okruhů.
Pro znavené turisty se nabízí i občerstvení v hospůdce na nádvoří s pěkným venkovním posezením.