CO JE TO ŽLUTÝ ČAJ?
Žlutý čaj odvozuje svůj název od slámové barvy svého nálevu. Výrobní proces je podobný jako u zeleného čaje, ale s jedinečným dalším krokem názvem “Men Huan” (Men Chuan), neboli “těsnění žluté.” Velmi brzy na jaře jsou pupeny a lístky oškubány. Následně probíhá zahřívání na horkých pánvích a zabalení do speciální tkaniny. Tento proces se několikrát opakuje po dobu až tří dnů, přičemž listy mírně zoxidují. Tento postup vtáhne do pupenů zpět vůně a vytváří více aromatický a zralý čaj bez “travnaté” chuti a trpkosti mnohých zelených čajů.
Vzhledem k tomu, že žlutý čaj je poměrně vzácný, mělo by být nakupování prováděno s opatrností. Nekvalitní zelený čaj je někdy prodáván jako žlutý čaj. Proto je důležité nakupovat u prověřeného dodavatele. Mezi známější žluté čaje patří například: Huang Ya (Chuang Ja), Jun Shan Yin Zhen (Ťün Šan Jin Čen) z Hunanu (Chu-nan), Mo Gan Huang Ya (Mo Kan Chuang Ja) z Zhejiangu (Če-ťiang) a Meng Ding Huang Ya (Meng Ting Chuang Ja) z Sichuanu (S’-čchuan).
PŮVOD
Nejvzácnější ze šesti tříd čaje, žlutý čaj, se vyrábí pouze v Číně, ve vysokých horách provincií Hunan, Zhejiang a Sichuan. Proslýchá se, že Jun Shan byl oblíbený čaj předsedy Mao Ce‑tunga. Pěstuje se pouze na mlhou pokryté hoře Jun Shan Island. 1 km široké území produkuje pouhých 500 kilogramů čaje ročně. Sbírají se pouze pupeny a to tak, že je sběrač odlomí od svého stonku kroucením. Pro získání 1 kilogramu čaje Jun Shan Yin Zhen je třeba nasbírat cca 60.000 těchto pečlivě sklizených pupenů. Vzhledem k tomu, že je jeho výroba tak obtížná a časově náročná, byl žlutý čaj primárně určen pro místní trh. Jelikož se významně zvýšila celosvětová poptávka po zeleném čaji, mnozí z pěstitelů opustili produkci žlutého čaje ve prospěch zeleného a znalosti procesu výroby žlutého čaje se v Číně postupně vytrácí. V současné době existuje jen několik čajových mistrů, kteří mají dovednosti potřebné k tradiční výrobě žlutých čajů.