Do Hradce Králové to od nás z domova máme něco málo přes 100 km, městem projíždíme minimálně 1-2x ročně, ale nějak nikdy není čas na to, se zde zastavit a alespoň malou část si ho prohlédnout.
Až při našem nedávném putování v oblasti Orlických hor, respektive cestou k domovu se naskytla příležitost a my jí patřičně využili. Bylo nedělní poledne, tudíž ideální čas na to zajet do samého centra města, navíc v období, kdy se teprve postupně uvolňovala různá omezení, tudíž se dalo předpokládat, že návštěvníků zde moc nebude, což se ukázalo jako pravda.
Zaparkovali jsme pohodlně na Velkém náměstí a pak se již jen dívali.
Památková rezervace v Hradci Králové byla vyhlášena v roce 1962. Tvoří ji nejstarší centrum města, které se začalo rozvíjet od 13. století na základech dřívějších sídlišť. Na náměstí i v přilehlých ulicích nalezneme řadu měšťanských i činžovních domů, některé s dochovaným podloubím. Dominuje zde kostel sv. Ducha s Bílou věží, mezi další výrazné stavby patří kostel Panny Marie nebo stará radnice.
Jako první nás zaujal Dům U Špuláků. Původně gotický dům č. p. 34 na Velkém náměstí byl renesančně a poté i barokně přestavěn. Stal se tak jednou z nejhezčích světských barokních památek v Hradci Králové. Lidový název „U Špuláků“ nese po bývalých majitelích, kteří zde na konci 19. století provozovali voskařskou dílnu. V letech 2009 – 2011 byl celý dům rekonstruován. Při rekonstrukci bylo obnoveno původní sklepení a bylo poprvé zpřístupněno veřejnosti. Dům dnes slouží jako obřadní síň nebo jako reprezentativní prostory města.
Katedrála sv. Ducha je gotická cihlová trojlodní stavba z počátku 14. století. Dlouhý, pětiboce uzavřený presbytář s dvojicí věží po stranách se připojuje k stupňovitému trojlodí. Za vlády Jiřího z Poděbrad byl kostel obnoven a přestaven, poslední regotizační úpravy proběhly v druhé polovině devatenáctého století.
Pozdně barokní budova radnice z roku 1742 má přistavené dvě věže, ze kterých je pěkný výhled na město a do širokého okolí. Za své éry prošla stavba několika přestavbami a rekonstrukcemi. V současné době zde najdete reprezentační místnosti primátora města, kanceláře a kavárnu.
Uprostřed Velkého náměstí byl v roce 1717 postaven Mariánský sloup. Socha Panny Marie na korintském sloupu dosahuje výšky 19 metrů. Součástí sloupu jsou sochy osmi světců umístěných kolem podstavce a na rozích kamenné balustrády. Celé sousoší je od roku 1958 památkově chráněno.
Na dohled od Mariánského sloupu se pak nalézá Biskupská rezidence, dvouposchoďová palácová budova z let 1709 – 1716, druhé poschodí z roku 1777, průčelí pozdně barokní. Uvnitř budovy barokní kaple sv. Karla Boromejského z třetího desetiletí 18. století.
Víc jsme toho zde vidět nestihli, ale již nyní vím, že se do Hradce někdy vrátíme a budeme v objevování pokračovat.