Alkohol je každoročně příčinou téměř čtyř procent úmrtí v celém světě, což je víc, než má na svědomí AIDS, tuberkulóza nebo násilné činy. To nedávno oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a informovala o tom agentura Reuters.
Podle WHO zemře každý rok ve světě na následky pití alkoholu okolo 2,5 miliónu lidí. „Nejzhoubnější účinky má konzumace alkoholu zejména na mladé lidi. Alkohol je také hlavním rizikem úmrtí pro muže od patnácti do 59 let,“ píše se ve zprávě. Velkým problémem je závislost na alkoholu.
Počet mužů alkoholiků převyšuje podle zprávy počet žen alkoholiček v poměru čtyři ku jedné. „Muži se obvykle oddávají hazardnímu pití mnohem častěji než ženy ve všech regionech,“ informuje zpráva.
Alkoholismus představuje největší riziko pro obyvatele Ruska a států Commonwealthu, kde je alkohol příčinou každého pátého úmrtí. Dalšími zeměmi, kde alkohol ročně zabíjí tisíce lidí, jsou Brazílie, Kazachstán, Mexiko a Ukrajina.
Alkohol je mimo jiné příčinou rakoviny tlustého střeva, prsu, hrtanu a jater.
Podle zprávy WHO počet úmrtí roste celosvětově, a to zejména v zemích, kde zvyšující se příjmy zvyšují spotřebu alkoholu. Jedná se hlavně o hustě osídlené země Jižní Afriky, Asie a Indie. Oproti tomu je spotřeba alkoholu nízká v zemích severní a subsaharské Afriky, kde žije mnoho muslimů, kteří mají pití alkoholu zakázáno náboženstvím.
Přečíst si můžete článek, který se tomuto tématu věnuje podrobněji: Účinky alkoholu na vaše tělo