Podzimní období se tradičně spojuje s odpočinkem a zpomalením životního tempa, to se ale může projevit i na našem „línějším“ metabolismu. Tuto část roku provází větší lenošení, tedy méně pohybu na čerstvém vzduchu a zároveň více zkonzumovaného jídla během dlouhých večerů prosezených u televize nebo knížky. Pojďme společně rozhýbat metabolismus!

1. Dělejte si přestávky mezi sezením

Většina z nás má sedavou práci, na kterou nejsou naše těla uzpůsobena. Je proto potřeba dávat si pravidelné pauzy a rozhýbat se. Projděte se po kanceláři, vyšlápněte si pár schodů, protáhněte se u stolu. I rychlá rozcvička se počítá!

2. Přidejte na talíř více bílkovin

Na zpracování bílkovin tělo vynaloží mnohem více energie než na tuky nebo sacharidy. A přesně to potřebujeme. Dostatečný příjem bílkovin tak nejen že zasytí žaludek, ale také nakrmí hladové svaly a pomůže spalovat energii. Proto by tato makroživina měla být součástí každého jídla. V jídelníčku to znamená sýr k pečivu nebo jogurt k ovoci v rámci snídaně, maso či luštěniny k obědu nebo vejce v salátu k večeři.

3. Hlídejte si pitný režim

Naše tělo je ze 60-70 % tvořeno vodou. A právě v prostředí vody se odehrávají procesy získávání energie. Když naše tělo dostatečně a pravidelně hydratujeme, dokáží mitochondrie (důležité organely, které pro nás vyrábějí energii) plnit svou funkci o něco lépe. V každém případě sáhněte raději po neochucené vodě než po slazených nápojích.

4. Zapojte cvičení se zátěží

Činky z vás neudělají hned kulturistu, ale pomohou udržet štíhlou postavu, vyrýsovat svaly a v kombinaci s vhodnou stravou snížit procento tělesného tuku. Odborníci doporučují střídat kardio cvičení a silový trénink. Ještě několik hodin po tréninku spalujete průměrně více kalorií než před ním. Cvičení se závažím spolu s adekvátním příjmem bílkovin vede k nabírání svalové hmoty, která je metabolicky aktivnější než tuk. Dochází tak ke zrychlení metabolismu.

5. Klíčový je dostatek spánku

Dodržujte aspoň sedmihodinový spánek denně, ideálně přidejte o hodinu až dvě více. Respektujte svůj přirozený biorytmus a zaměřte se na kvalitu spánku. Tu ovlivňuje třeba teplota v ložnici, kde by mělo by být vyvětráno a teplota kolem 20 stupňů. Pomůže také kvalitní matrace nebo večerní rituály – nejlépe žádné elektronické obrazovky před spaním. Naopak je lepší snažit se o celkové zklidnění, například pomocí relaxačních technik.

Na závěr myslete na to, abyste vše dělali s mírou tak, aby vám to bylo příjemné. Na cestě k úspěšnému zhubnutí se určitě nevyhnete úpravě jídelníčku a pravidelnému pohybu.

Foto: Pixabay

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account