Každé manželství je jiné, proto nelze absolutně srovnávat, ale náš věk, tudíž i naše tělo a způsob dosavadního žití ovlivňují řadu věcí, které zkrátka tak nějak prožívají v manželství v určitých bodech všichni čtyřicátníci. Ať je to jejich první, druhé, třetí,… manželství. Co je běžné, s čím počítat, nad čím se zamyslet, aby vše zdárně běželo láskyplně dál?

Trávení společného času

Alfa a omega každého vztahu. Mnoho lidí si plete žití SPOLU a  žití VEDLE sebe. Pokud skutečně chcete zestárnout jako partneři v dobrém i zlém, bez společně strávených chvil nemáte šanci. Nepředpokládejte automaticky, že když vymyslíte nějaký výlet nebo návštěvu divadla, tak bude váš partner nadšením bez sebe. Je vždy lepší svoje preference nahlas komunikovat a naslouchat i těm, které přijdou z druhé strany. Možná už konečně nastal čas říci, že vás víkendové kolo moc nebaví, ale o to víc si užíváte, když spolu jezdíte na wellness. Už je na čase společně dělat ty věci, které baví vás oba. A které ne, klidně svůj koníček dělejte každý po svém. I trávení individuálního času je důležité. Dává vztahu šťávu.

Otázky k zamyšlení

Co nás baví dělat společně a  jak často a  dlouho chceme tyto činnosti provozovat? Co bychom společně chtěli ještě zažít nebo zkusit nového?

Porozumění, láska a úcta

Pokud už jste spolu pár let, bláznivá zamilovanost mezi vámi už nejspíš nepanuje. To vůbec nevadí, pro udržení kvalitního vztahu potřebujete mít mezi sebou něco mnohem důležitějšího – porozumění, lásku a úctu. Vše si projevovat a nezapomínat na ně, což se někdy vlivem koloběhu milionů věcí stává.

Otázky k zamyšlení

Proč si mne partner vybral a platí to ještě? Proč jsem si vybrala právě tohoto partnera a platí to ještě? Po čem by se mi nejvíce stýskalo, kdyby partner najednou nebyl?

Péče o rodiče a současně i děti

Je možné prožívat hned několik variant podle stáří rodičů či dětí. Není výjimkou, ba je to velmi časté, že se ve věku po čtyřicítce ocitáme v tzv. sendvičové generaci. Co to znamená? Současně se staráme o své stárnoucí rodiče, jež se stávají čím dál tím méně soběstační a své menší či větší nezletilé děti, které vyžadují naši péči. A to dá hodně zabrat. Péče o obě strany nás psychicky a fyzicky vyčerpává a přináší i možné problémy do našeho partnerského vztahu. Vlastnímu dítěti zástupného rodiče nedáte, a tak pokud je to možné, péči o rodiče rozprostřete mezi své sourozence. Něco může zařídit či dovézt klidně vaše sestra nebo bratr, případně jste-li sama, neváhejte se obrátit na odbornou péči. Existují ošetřovatelky, pomocnice, seniorská centra. Neznamená to se na vlastní rodiče vykašlat. I vy si musíte udržet zdravý rozum a tělo. Vše se svým partnerem komunikujte, rozdělujte síly, sdělte na co je máte  a na co už ne.

Otázky k zamyšlení

Jak se postaráme o rodiče svoje a rodiče partnera, kdyby už nezvládli zůstat sami? Jak budeme péči o rodiče financovat? Máme se s kým o případnou péči podělit a jsme na tom domluveni?

Mění se sex i naše intimní oblast

Naše těla prochází proměnou, u žen přichází menopauza a muži také  zažívají svou andropauzu. Tělo mění proporce, obličej se plní vráskami, co bývalo pevné, už může povolovat a co nás v sexu bavilo dřív, teď už nemusí či nám nevyhovuje. Vaginální suchost, problémy s erekcí, různá zdravotní omezení, objevující se závažnější nemoci, ztráta touhy,… I naše představy o sexu, jeho frekvenci a kvalitě se mění. Nestyďte se přibrat do hry erotické hračky a pomocníky.

Otázky k zamyšlení

V čem a jak se změnily moje tělo a mysl v souvislosti s prožíváním sexu? Co mne dokáže správně naladit na sex a co mne na partnerovi nejvíce vzrušuje? Jaká frekvence milování je pro mne ideální?

Finanční analýza

Často se v tomto období se splácením hypotéky blížíme ke konci, nebo už její zaplacení oslavujeme. Za ta léta společného soužití jsme si i něco našetřili, možná se snižují  i finance na děti, které už si začínají samy vydělávat, nebo naopak jsou to právě děti, které nás stojí nemalé peníze. Je dobré o financích mluvit a znát své představy, za co chcete i do budoucna utrácet. Máte nějaké finanční obavy? Právě ty mohou vést k napětí a sporům, zejména pokud se představy o zacházení se společným majetkem značně liší, jeden z partnerů má mnohem vyšší nároky než druhý nebo nemají společnou kasu a jejich příjmy jsou ve značné nerovnováze. Však moc dobře všichni víme, jak peníze dokáží zatočit se vztahem.

Otázky k zamyšlení

Jaké významné investice ještě musíme nebo chceme společně podniknout? Do jaké míry chceme finančně podporovat děti, vnoučata nebo naše stárnoucí rodiče? Jaká je naše představa finančního zabezpečení na důchod?

 

 

Zdroj/autor: Petra Kubalová, profesionální life kouč, spoluautorka knihy Menopauzou s lehkostí

Foto: Pexels.com/ autor fotografie  Gustavo Fring

 

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account