Udržitelnost je stále větším tématem také v oblasti módy. Textilní a oděvní průmysl neustále produkuje velké množství oblečení a mnoho z nás nakupuje nové kousky jako na běžícím pásu. Staré kousky často putují do koše jen z důvodu neznalosti správné péče, která jejich životnost výrazně prodlužuje. Prozradíme chytré tipy, jak pečovat o oblečení, aby déle vydrželo.
Vybírejte udržitelné materiály a neplýtvejte
Základní myšlenkou udržitelnosti v módním průmyslu je, aby lidé kupovali méně oblečení a zaměřili svou pozornost více na nákup kvalitních, recyklovaných či použitých oděvů. Dle dostupných statistik průměrný Evropan ročně nakoupí 20 kg oblečení a 7,8 kg z toho vyhodí. Zbavila jste se také nedávno vybraných kousků z vašeho šatníku? Pokud se jednalo o oblečení z bavlny, rozloží se za cca 1-5 měsíců, horší situace je, když jsou kousky z umělých vláken. Například oblíbený polyester se rozkládá neuvěřitelných 200 let a více. S nástupem tzv. rychlé módy a levných kousků z e-shopů spousta z nás raději sáhne po něčem novém, než abychom například zašily knoflík, nebo se pokusily vhodným postupem odstranit odolné skvrny. K udržitelnosti přispějeme také tím, že budeme více přemýšlet nad skladbou našeho šatníku. Vybavme si ho pár základními nadčasovými kousky z kvalitních materiálů, které budou kombinovatelné s oblečením podléhajícím trendům.
Čtěte cedulky
Mnoho z nás si neuvědomuje, že i nesprávným zacházením a špatnou péčí, která zahrnuje praní, žehlení, odstraňování skvrn či jednoduché opravy, můžeme životnost našeho oblečení radikálně snížit. Je důležité číst cedulky na oblečení s doporučením výrobce, používat speciální prací prostředky a pomocníky, jako je například prací síťka na spodní prádlo nebo žmolkovač. Vypraly jste své oblíbené džíny na 60 stupňů a divíte se, proč jejich barva výrazně vybledla? Džíny se doporučuje prát na 30 stupňů, ideálně obrátit před praním naruby, zapnout všechny knoflíky, zipy a použít prací prášek s ochranou stálosti barev. Že jste o těchto základních postupech doposud neslyšela? Nebojte se, určitě nejste jediná. Mnoho z nás řeší první problém, kterým může být například skvrna od ovoce, vína či kávy, vyhozením či pasováním oblečení na „domácí“ oděv, přestože řešení může být docela jednoduché.
Používejte speciální prostředky
Myslíte si, že praní není žádná věda? Podívejte se do svého šatníku a rozhlédněte se, kolik barev a materiálů v něm najdete? Pokud si s tříděním nelámete hlavu a používáte jeden prací prostředek na veškeré své oblečení a bez obav volíte pokaždé stejný prací program, potom zaručeně zkracujete prádlu jeho životnost. Základem je, abyste měla po ruce minimálně dva druhy pracích prostředků, jeden na bílé a druhý na barevné prádlo. Ty, které jsou určené na bílé prádlo, obsahují bělidla a rozjasňovače, které barevnému prádlu rozhodně nesvědčí a způsobují vyblednutí barev. Naopak prací prášky či gely určené na barevné prádlo lze použít na tmavé i světlé odstíny. Správný výběr pracích prostředků zásadně pomáhá udržet oblečení krásné a zářivé skutečně na dlouho. Najdou-li se ve vašem šatníku vlněné či jemně pletené kousky, vyplatí se vám pořídit si prací prostředek na oděvy z vlny. Při použití běžných produktů se vám jednoduše mohou tyto kousky vytahat, či srazit. Polila jste si svou oblíbenou halenku vínem? Nelámejte nad ní hůl a pořiďte si účinný odstraňovač skvrn. Pro kvalitní produkty nejsou žádný problém ani odolné skvrny od vína, krve či ovoce.
NEON odstraňovač skvrn OXI WHITE (750 g) zakoupíte za doporučenou cenu 99 Kč v prodejnách COOP, Hruška, CBA, ENAPO, TERNO, síť maloobchodních prodejen COOP Morava, Konzum Letohrad, Tempo Opava, COOP Nymburk a FLOP.
Minimalizujte prohřešky
Po každém praní prádlo z pračky ihned vyndejte, abyste předešla množení bakterií a nepříjemnému zápachu. Na štítkách sledujte nejen stupeň praní, ale také způsob sušení. Klasickou žehličku vyměňte za napařovací, která je k materiálům mnohem šetrnější. Ve skříni si udržujte pořádek, abyste měla na očích všechny sezónní kousky a nešla si zbytečně kupovat například košili, která vám ve velmi podobném provedení ve skříni již leží. Umožní-li vám to vaše skříň, volte raději vyvěšení oblečení na ramínka, ať jsou to již kalhoty, trička, šaty či sukně. Budete mít mnohem lepší přehled a zároveň omezíte žehlení, jelikož ramínka zajistí, aby se oblečení nekrčilo. Mimosezonní oblečení vyperte a skladujte tak, aby mělo dostatek vzduchu a mohlo dýchat. Při dodržení těchto zásad hravě dosáhnete delší životnosti vašeho oblečení.
Tak on základ je podle mě kupovat oblečení z kvalitních materiálů. Když si koupíte nějaké levné tričko za pár korun, tak i když se o něj budete starat sebelépe, stejně nezabráníte tomu, aby se za pár měsíců buď sepralo nebo úplně rozpadlo. Tím ale neříkám, že se za málo peněz nedají sehnat kvalitní kousky oblečení. Já jsem třeba nedávno zkoušela objednávat přes tento velkoobchod textil a musím říct, že na to, kolik ty věci stály je ta kvalita parádní.