Mužské křestní jméno Roman má svůj původ v latině. Jméno se překládá z obecného latinského označení „romanus” s významem „římský” nebo přímo „Říman”. Stejný je i význam jména Roman.
Jméno Roman patřilo zejména koncem minulého století k nejoblíbenějším českým jménům. Jméno tak nosí řada českých mužů, i přesto, že by dle významu svého jména měli mít původ v Římě, nikoli v Čechách. Jakkoli, jméno Roman je v češtině příjemně znělé, praktické i tvárné.
Mužské křestní jméno Roman má i ženský protějšek ve jménu Romana. Domáckými podobami jména jsou Romi, Romča, Romík, Románek, Romaneček, Romouš, Romoušek, Rom aj.
Jméno Roman najdeme i ve slovenštině, také v angličtině, němčině, ruštině, švédštině nebo polštině. Němčina navíc užívá i latinskou podobu jména Romanus. Italové jméno znají jako Romano, stejně tak i Španělé, ve Španělsku navíc najdeme také verzi Román. Román je přitom i maďarskou mutací jména. Francouzština jméno zná jako Romain (čteno Romen).
V České republice žije zhruba 67 000 mužů tohoto jména.
Mezi českými nositeli jména najdeme například herce a zpěváka Romana Vojtka či Romana Tomeše, herce Romana Štolpu či Romana Skamene. Má ho i český spisovatel kriminálních příběhů Roman Cílek. Jméno náleží i ke slavným českým sportovcům, nosí ho hokejový brankář Roman Čechmánek nebo Roman Turek, hokejista Roman Červenka, cyklista Roman Kreuziger nebo atlet Roman Šebrle, mistr světa a olympijský vítěz v desetiboji z roku 2004.