Velehrad není jen bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Jezuité v klášteře zřídili kolej, v r. 1916 i řádové gymnázium, které mělo vychovávat kněze a misionáře. Nacisté r. 1942 klášter zrušili a do r. 1945 tam byla Hitlerjugend. Po válce se tam jezuité ještě nastěhovali, ale činnost kláštera byla násilně ukončena r. 1950.
 
Po 40 letech r. 1990 se jezuité do kláštera opět vrátili. Přišel je sem přivítat papež Jan Pavel II.. s kardinálem Tomáškem. Na památku této události byl na nádvoří před bazilikou vztyčen kříž s papežským znakem. Od r. 2004 je zde církevní Stojanovo gymnázium.
 
V roce 1990 navštívil Velehrad papež Jan Pavel II. V té době prý musela být zbourána ohradní zeď na kraji areálu – snad proto, aby se sem vešli všichni věřící. Sochy byly umístěny v zahradách, kde nakonec byly tak poškozeny, že je nebylo možno vrátit do cca 70 metrů dlouhé nové ohradní zdi – galerie světců, která byla postavena r. 2012.
 

V těsné blízkosti Galerie světců je kaple sv. Cyrila a Metoděje, která byla postavena v první polovině 13. století. Tehdy byla zasvěcena Večeři Páně. Sloužila obyvatelům předklášteří a poutníkům, protože do klášterního kostela směli pouze mniši. Až později začali lidé kapli spojovat s Cyrilem a Metodějem.

 
Jen 1,5 km po modré na východ od poutního místa – za Konventním rybníkem – je archeoskanzen Modrá – Velkomoravské sídliště středního Pomoraví. Je umístěn přímo v místech, kde bylo původní velkomoravské osídlení. Právě od rybníka je krásný pohled na areál kláštera.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account