V letech 2020 a 2021 jsme trávili týdenní letní dovolenou na jihu Moravy. Poprvé jsme byli ubytovaní v Hodoníně, podruhé ve Vlčnově, ale v obou případech jsme se zajeli podívat do Čejkovic. Poprvé ze zvědavosti, podruhé proto, že se nám tam velmi líbilo.
Čejkovice jsou vinařská obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 15 km severozápadně od Hodonína. Obcí protéká potok Prušánka, který na jejím katastru i pramení. Žije zde zhruba 2500 obyvatel. Středověká historie Čejkovic je spjata s templáři, na které odkazují i symboly obce. Po určitou dobu byla obec městečkem s trhovým právem.
První naší zastávkou byl místní, krásně opečovávaný zámek, který se nachází v centru obce. Ten vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou a rozšířením stávající pozdně gotické tvrze, jejíž počátky jsou spjaty s příchodem templářů na naše území kolem roku 1232. V nově upraveném zámku se usadili jezuité, kteří vybudovali pod zámkem rozlehlé sklepy dlouhé až 650 m. Později zámek prošel několika dalšími stavebními úpravami, o čemž svědčí jeho vzhled. V současnosti v zámku sídlí hotel.
S Čejkovicemi je spojen jeden z nejvýznamnějších osobností – vysokoškolský profesor, spisovatel a humanista, zakladatel Československé republiky v roce 1918 a první náš prezident – T. G. Masaryk. Domek, v němž T. G. Masaryk bydlel, byl téměř zničený, léta neudržovaný. Jeho záchrana se podařila díky nadšení čejkovických občanů, obecního úřadu a zemědělského družstva. Na domku byla v roce 1933 instalována terakotová pamětní deska, která setrvala na svém místě až do dnešních dnů. V interiéru domku je instalována stálá expozice ze života TGM. V roce 2018 prošla budova i expozice renovací. Nachází se defacto naproti zámku, jen přes silnici.
Pro mnoho návštěvníků bude jistě zajímavá prohlídka zdejších Templářských sklepů, jejichž tradice sahá až do středověku. Vzhledem k tomu, že my doma vínu nikterak neholdujeme, vyrazili jsme raději do nedalekého bylinkového ráje Sonnentor. A tam jsem si tedy obzvlášť já přišla na své. Tipuji, že základem firmy byly prostory bývalého zemědělského družstva. Nyní se zde nachází nové objekty, ve kterých vyrostl provoz na zpracování bylinek. Můžete se zúčastnit zážitkové exkurze ve firmě na zpracování čajů a koření a po bylinkové zahradě. Průvodci vás provedou provoněnými sklady i výrobními prostorami, kde můžete zhlédnout zrození nálevového čajového sáčku od výkupu bylinek až po samotnou výrobu.
Navíc je možné i po nikterak náročném schodišti vystoupat na vyhlídkovou plošinu a mít tak celé Čejkovice jako na dlani. Odpočinout si pak můžete u šálku dobrého čaje či domácí limonády ve zdejším čajovém salonu s kavárnou s krásným posezením a výhledem na bylinkovou a květinovou zahradu. Pro děti jsou zde různé herní prvky, je možné se uvelebit na místním krásně udržovaném trávníku. Na závěr pak doporučuji navštívit i místní firemní prodejnu. Tam je to ovšem “na dýl”, neb člověk vůbec neví, kam dříve očima a má pocit, že doma prostě potřebuje “všechno”. Ostatně, toto byl asi hlavní důvod, proč jsme se do Čejkovic po roce vrátili a bude-li někdy příležitost, tak se určitě zase zastavíme.
Foto: Jaroslava Korpášová
Návštěvu Sonnentoru rozhodně doporučuji! Byli jsme tam s rodinou, tehdy stál vstup symbolických 50 Kč a stálo to za to. Moc zajímavá prohlídka a bonus vynikající kavárna.
Jižní Morava a víno, to k sobě patří. 😀 A ta expozice o TGM by mě hodně zajímala. Období první republiky mám ráda, vzbuzuje takové zvláštní kouzlo. 🙂
V téhle oblasti jsem ještě nebyla, děkuji, v jednu chvíli mi přišel a z jédné strany jak zámek v Třeboni.
Tento zámek má dle mého takový jednoduchý, venkovský styl, Třeboň je více zdobná….Každopádně je to krásná lokalita pro dovolenou, mohu s klidným svědomím doporučit.
Krásná místa na jihu Moravy, jen co je pravda 🙂
jj, ráda bych se tam zase vrátila, tam je vskutku božsky 🙂