Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.
Hrad je hrdou dominantou města Ledče. První zmínka o Ledči pochází z roku 1257, hrad byl podle svých majitelů (Trčkové z Lípy, Lobkowiczové, z Enkefurtu, Thunové) upravován a přestavován. Pustnoucí a zadlužené panství prodal v roce 1753 Ignác z Kochu císařovně Marii Terezii, a ta ho darovala Ústavu zchudlých šlechtičen. Roku 1879 město zachvátil tři dny trvající požár a hrad už nebyl nikdy obnoven do původní podoby. 

Na hradě dnes sídlí Městské muzeum s expozicemi věnovanými historii města a výrobkům řemeslníků na Ledečsku, zejména hrnčířů, sklářů, tkalců, barvířů a podobně. Rovněž se zde nachází sbírka mincí a papírových platidel, zbraní, skla, porcelánu, hodin a obrazů.

Mimo to se zde také otevřela expozice věnovaná bydlení z 50. let minulého století, tzv. retrobyt. Prohlédnete si tak dobový nábytek, předměty denní potřeby a další bytové doplňky. Na byt z poválečné éry se změnily místnosti nad muzeem v prvním hradním patře. Nábytek pochází z ledečských domácností.

Vnitřní hrad s válcovou věží bergfritového typu a budovami po obvodu nádvoří je ze tří stran obklopen parkánem, na severu jej opevňují bašty. Do areálu se lze dostat buď raně barokní branou z roku 1642 s erby Adriana z Enkefurtu nebo od východu po mostě přes hluboký příkop. Na všech budovách najdete zbytky sgrafitových psaníček a v přízemí paláce také renesanční klenby. V bývalé terasovité zahradě stojí raně barokní letohrádek ze 17. století. Pro milovníky dalekých rozhledů je otevřena 32 metrů vysoká věž, která vás po vyšlapání 111 schodů odmění nádherným výhledem na malebné údolí řeky Sázavy.
 

Obnova fasád hradu

Po obnově fasád se hrad bude blížit podobě, kterou měl v období renesance. Do roku 2023 by měly být obnoveny všechny venkovní fasády hradu. Práce jsou rozděleny do několika etap.

Jižní průčelí hradu (směrem k řece) je již opravené, stejně tak západní část hradu. Oprava východního průčelí je rozdělena do čtyř etap. Tři jsou již hotové. Čtvrtou, poslední etapu této části chce správa hradu dokončit v roce 2021. Severní průčelí je rozděleno na tři etapy. První etapa by mělai začít rovněž v roce 2021.
 

Prohlédněte si zdejší expozice

Okruh muzejní (délka 70 minut, s průvodcem)
Okruh muzejní je zaměřen především na muzeum a výstavní galerii. Při vstupu do severního paláce budete moci nahlédnout do nově rekonstruovaného salónku s mobiliářem odpovídajícím 19. století.  Dále vás průvodce provede muzeem, které má pět výstavních místností, expozice je ve stylu 30. let minulého století. Nacházejí se zde převážně exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků – zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů atd. V jedné z místností je k vidění obdivuhodná sgrafitová výzdoba stropu, v nichž se nachází numizmatická sbírka a také kolekce, převážně chladných zbraní rytíře Josefa Schtanglera ze zámečku v Horce nad Sázavou. Součástí prohlídky je i malá galerie, kde v průběhu sezóny je možno zhlédnout díla místních tvůrců či součastných umělců různých žánrů, kteří zde zrovna vystavují.

Sklářství na Vysočině (expozice je součástí Muzejního okruhu)
Nová expozice odkazuje na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Seznamí vás s uměním sklářských rodů působících na Vysočině a s přírodním původem sklářských materiálů. Výstava též poukazuje na činnost sklářských hutí i výrobky slavných osobností.

Muzeum Jaroslava Foglara (bez časového omezení, bez průvodce)
Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který pozitivně ovlivnil mnoho generací. Kraj Ledečska je přímo spojen s Jaroslavem Foglarem, ve Sluneční zátoce pravidelně vedl své skautské tábory a zde také vznikly náměty jeho knižních děl. V muzeu naleznete kompletně zdokumentovaný život a dílo spisovatele Jaroslava Foglara. Celkem osm místností zdobí stovky ilustrací pana Milana Tesleviče, včetně velkoformátových tapet navazujících atmosféru tajemných Stínadel. Je zde možnost vyfotit se s Rychlými šípy v životní velikosti, podívat se na kompletní tábor Hochů od Bobří řeky a seznámit se s mnoha zajímavostmi z osobního života Jaroslava Foglara.

Okruh dětský (délka 40 minut, s průvodcem)
Děti zde potěší největší výstava plyšových medvídků v České republice. Ve sklepeních mohou děti nahlédnout do zbrojnice rytířů (šermířské skupiny Thorwaldsons). Závěr prohlídky bude v jižním parkánu s idylickými pohledy na řeku Sázavu.

Věž (bez časového omezení, bez průvodce)
Po 111 točitých schodech vystoupáte na hradní věž, kde se vám naskytne nádherný výhled na město a Posázavskou krajinu s řekou Sázavou.

Otevírací doba

Květen – Září
1.5. – 30.9.
pondělí – neděle 09:00 – 12:00
12:30 – 17:00
 

 

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account