Jméno Alois má stejný původ jako jméno Ludvík. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Hlúdwig, které se dá významově přeložit jako „slavný bojovník“ nebo „bojem proslavený“ („hlút“ se překládá jako „slavný“, „wíg“ jako boj).
Jméno Alois je však častěji spojováno s historickým původem. Údajně vzniklo ve starofrancouzštině, ze spojení „á Lois“, které se překládá jako Ludvíkův přívrženec nebo Ludvíkův syn. Jméno souvisí s francouzským králem Ludvíkem VI. nebo Ludvíkem XVI. Existují i výklady jména nezávislé na jménu Ludvík. Spojují jméno se staroněmeckým slovem „Alwisi“ s významem „celý bílý“.
Ušlechtilé jméno Alois nám v češtině skutečně může připomínat svůj francouzský původ. Koho by napadlo, že domácky nazývaný Lojza bude mít spojitost s francouzským králem Ludvíkem?
Alois je mužské křestní jméno, které nemá svůj ženský protějšek. Za to však má příbuzné varianty ve jménech Aloys nebo Alojz. Snad nejoblíbenější českou domáckou podobou jména je Lojza, Lojzík, Lojzíček, Lojzínek nebo Lojzek, jméno se užívá také jako Alek či Lolek.
Jméno Alois znají i jiné národy. Přímo jako Alois, Aloys, příp. Aloisius či Aloysius ho najdeme v němčině a angličtině. Slovenština používá podobu Alojz, francouzština Aloyse, polština Alojzy, maďarština Alajos. Španělskou mutací jména je Eligio.
V České republice žije necelých 12 tisíc mužů tohoto jména.
V naší zemi je jméno Alois spjato například se spisovateli Aloisem Jiráskem či Aloisem Mrštíkem. Je spojen s politikem Aloisem Rašínem. Patří skvělému herci, jakým je pan Alois Švehlík. Též ho nosí pan Alois Hadamczik – český hokejový trenér. Lojzík je i malý syn manželů Tatiany a Vojtěcha Dykových.