-
Klára Šínová added a new article – Recenze knihy: Cesta císařovny před 3 lety
Každá žena může být císařovnou – pakliže se pro to rozhodne se všemi důsledky a je připravena sama si určovat svůj život.
V okamžiku svého narození je každá žena jedinečná a dokonalá. Vše, co potřebuje, spočívá v ní. Podobně jako v semenech rostlin. Pokud se jí podaří rozvinout a prožít její skrytý potenciál, stane se císařovnou své vlastní říše a je jedno, jestli je ta říše velká či malá. Jakmile se osvobodí od tradičních názorů, jaká má žena být, bude svou rozkoš, moc, krásu a moudrost držet pouze ve svých rukou. Jedině na ženě samé záleží, zda se rozhodne pro cestu císařovny.
Ale pozor: Život císařovny není lehký. Místo aby se orientovala podle předem daných vzorců, žije císařovna nezávisle a svobodně. Neexistují žádné konvence a vyšlapané cestičky, jež by jí ukazovaly cestu. Každá životní etapa ji staví před nové úkoly a otázky. Odpovědi si musí najít sama. Následuje své vize, vnuknutí a sny a tím uskuteční i své vnitřní cíle. S každým úkolem který si stanoví, má víc a víc síly a odvahy. Červený koberec si před sebe musí rozprostřít sama.
Tak praví úvod knihy od sinoložky a lékařky čínské medicíny Christine Li a socioložky Uljy Krautwald.
Kniha je nejen manuálem pro to, jak se stát “císařovnou” v této moderní době, ale také vypráví příběh o císařovně Wu Zhao, která se narodila v roce 624 v čínské provincii Sečuán a příběh začíná v jejím raném věku a pokračuje až do doby, kdy se stala nejmocnější ženou starověké Číny. Kniha také obsahuje nejen dávná čínská tajemství, jak dosáhnout skutečné radosti, ale také zde naleznete starověké čínské recepty, které se podle autorek dochovaly až do dnes.
Začnu úplným začátkem knihy, zde se pojednává o jakýchsi energiích neboli esencích duše, v Číně nazývané Čchi, kdo se trochu vyzná v čínské medicíně bude vědět, ale zajímavé jsou také prvky taoismu, jedná o se “náboženství” neboli filozofii, kde smyslem života je následování cesty vesmírných a přírodních zákonů.
Podobnou filozofii myslím uznával Osho, který byl podle mého mínění velmi moudrý člověk.
Také je tu velice hezky popsané, jak si my moderní ženy myslíme, když dáme svému dítěti všechnu potřebnou péči, že tím ulehčí další vývoj a život svého dítěte a pokračuje to dále a dále až do dospělosti, kde jako dospělé ženy mrháme úsilí na muže, kteří nám ve skutečnosti do života nepřináší žádnou radost ani potěšení, ale trápení.
Mezitím těmi všemi moudry se samozřejmě vypraví příběh výše uvedené císařovny Wu Zhao, která nejdříve byla konkubínou tehdejšího čínského císaře a časem po jeho smrti císařovnou.
Chtěla bych zde popsat i archetyp Císařovny a její psychologický význam. Císařovna je vládkyně svého vlastního života, má schopnost řídit jiné a motivovat je k činnosti, je praktická, sebejistá a ví, že její činy jsou správné, protože poslouchá svou intuici. Je samostatná a nezávislá žena, která má smysl pro krásu, dobrý vkus a smyslnost. Umí zvládnout jakékoliv překážky ve svém životě.
Musíš si důkladně uvědomit vše, co je ve spojení s tvým jednáním. Je možné, že tě unavily veškeré záležitosti, které jsou spojeny s každodenním životem, že toužíš po změně nebo po další inspiraci. Než se do změn pustíš, zeptej se nejdřív: Po čem toužím? Nedělal jsem dosud jen věci, ke kterým jsem byl přinucen a které nebyly v souladu s mými přáními? Netlumil jsem v sobě tvůrčí plamen? Ovládám svůj život? Je třeba akceptovat sebe sama a uvěřit, že všechno, co je potřebné proto to, abys byl štasten, jsi dostal už při narození. O nic nemusíš bojovat, bud’ jako císařovna a v klidu příjmej to, co ti osud přináší.
A na závěr pár vět císařovny :
Císařovna panuje ve své vlastní říši
Císařovna ví, co chce
Císařovna se nenechá dobýt
Císařovna ovládá své myšlenky
Císařovna zná své poslání
Já jsem před nedávným časem tuto knihu vyhrála v soutěži a určitě to nebyla náhoda a rozhodně ji mohu doporučit jako takovou inspiraci, jak si sama zajistit v životě radost a štěstí.